Ти кажувам. Апликацијата за уредување приказни на знаковен јазик

Не е новост затоа што се појавува на пазарот неколку години, но денес го повторувам тоа. ти кажувам е бесплатна апликација наменети за деца и возрасни и во кои тие можат лесно и забавно да ги уредуваат своите приказни на шпански знаковен јазик. Во моментот е достапна за уреди со оперативен систем Андроид. Знаеме малку повеќе за неа. 

Создаден од

Апликацијата е креирана од Фондација CNSE со финансиска поддршка на Министерство за образование, култура и спорт. Тоа беше проект во рамките на политиката на дејствување за промовирање и поттикнување на читањето, со посебен акцент на глувите деца. Исто така, стана прв дигитален читач за глуви лица.

Цел

Целта е промовирање на навиката за читање и литературно творештво кај глувите деца и млади преку шпански знаковен јазик. Исто така, сака да ја олесни работата на семејствата и професионалците во оваа област.

работа

Апликацијата работи на сличен начин како читач на дигитални книги, но исто така вклучува и специфичен дел за креирајте и персонализирајте приказни и приказни сопствен Покрај тоа, тие можат за илустрација со слики, кои можат да се архивираат за репродукција толку често колку што сакате. Така, не само што се промовира читањето, туку и литературно творештво помеѓу детството и младоста со оштетен слух. И тие приказни може да се споделат со секој корисник кој исто така ја има инсталирано апликацијата.

И, исто така, библиотека

Апликацијата дозволува вметнување во библиотечните приказни што се веќе објавени на шпански, кастилијански знаковен јазик и со преводи. Приказната е вклучена при првото преземање Платеро и јас. Оттука, таа библиотека може да расте со нови изданија создадени од фондацијата CNSE или од самите корисници. На пример, постојат и изданија на раскази и книги преведени на знаковен јазик, како на пр Паднатиот ангел, Кралицата на морињата o Колку е забавно да се јаде овошје!

Други активности

Конечно, има и други дејства во апликацијата, на пример, за превод на шпански знаковен јазик на детски приказни и претстави како Ла Селестина, Лазарило де Тормс, песните на Мигел Хернандез или Крвава свадба. Исто така, дозволува подготовка на кампањи, веб-страници и водичи насочени кон семејства, едукативни центри и библиотеки. Сè со цел да се воведе оваа група во круговите на читатели за да можат да споделуваат и да учествуваат во заеднички искуства.

TeCuento несомнено е додаден на повеќе мобилни апликации кои постојат за поддршка на глувите лица. Меѓу другите, тие можат да бидат истакнати ШпанскиДикт, за превод од англиски на шпански и од шпански на англиски; Сигнализатор, што се преведува од шпански на знаковен јазик. ИЛИ Глув помошник, што ги претвора изговорените зборови во текст, а исто така е бесплатно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.