Јануари Избор на 5 песни за зимскиот месец

Јануари Нова година, нови почетоци и цели, илузии и надежи, овој пат повеќе од кога било. Јануари, извонреден зимски месец. Исто така, ќе мора да го започнеме со тоа малку поезија. Ова е мое избор на сонети и песни избрани автори од сите возрасти, од Квеведо a Секира до Неруда o Сонцето.

Први јануари - Октавио Паз

Вратите на годината се отвораат,
како оние на јазикот,
Кон непознатото.
Синоќа ми рече:
утро
некои знаци ќе треба да се следат,
нацртајте пејзаж, ткајте заговор
на двојната страница
на хартијата и на денот.
Утре ќе треба да измислиме,
повторно,
реалноста на овој свет.

Ги отворив очите доцна.
За секунда од секунда
Почувствував што Ацтеките,
демнење
од карпата на темата,
низ пукнатините на хоризонтите,
неизвесното враќање на времето.

Не, годината се врати.
Ја наполни целата просторија
и моите очи скоро го допреа.
Време, без наша помош,
Јас ставив,
по редослед идентичен на вчерашниот,
куќи на празната улица,
снег на куќите,
тишина на снегот.

Бевте покрај мене
и те видов како снег,
спие меѓу појавувањата.
Време без наша помош
измислуваат куќи, улици, дрвја,
жени кои спијат.

Кога ќе ги отворите очите
ќе одиме, повторно,
помеѓу часовите и неговите изуми
и со задржување на изгледот
ќе го потврдиме времето и неговите конјугации.
Willе ги отвориме вратите на овој ден,
Enterе влеземе во непознатото

Хоспис - Антонио Мачадо

Тоа е хоспис, стар провинциски хоспис,
дотраената палата на поцрнети плочки
каде свивките се гнездат во лето
а гаврани мавтаат во зимски ноќи.
Со својот фронтон кон Север, помеѓу двете кули
на античка тврдина, сордниот објект
од испукани wallsидови и валкани wallsидови
тоа е агол на вечна сенка. Стариот хоспис!
Додека јануарското сонце ја испраќа својата слаба светлина,
неговата тажна завеса светлина над неплодните полиња,
На мал прозорец се појавуваат, на дневна светлина,
некои бледи, зашеметени и болни лица,
да размисли за сините планини на Сиера;
Или, од белото небо, како на јама,
падне белиот снег на студената земја,
на студената земја тивкиот снег ...

Јануарски пеперутки - Луис Гонзага Урбина

Еден ден сива и досадна зима. Има,
градината е мрзлива, цвеќињата се поспани,
уморни води, кои едвај се држат
исправени авиони на авиони.

Нема чврчорење птици; нема звуци;
и во анемија на светло и зеленило,
две пеперутки кои доаѓаат и си одат
се тресат обоени крилја.

Барате мед, заблудувате! мед повеќе не постои,
и тропа ме напаѓа, многу стар и многу тажен:
двете илузии на целиот мој живот.

(Да сакаш! Да ме сакаат!) Дали се две пеперутки
во исушена градина во која нема рози.
Тие се двајца влекачи од пролетта.

Сонет XLI - Пабло Неруда

Несреќи на месец јануари кога рамнодушниот
пладне ја утврдува својата равенка на небото,
тврдо злато како вино од полна чаша
пополнете ја земјата до нејзините сини граници.
Несреќи од ова време слични на грозјето
малечки кои се групираа горчливо зелена,
збунети, скриени солзи на деновите
Додека времето не ги објави своите кластери.
Да, микроби, болки, сè што тропа
преплашен, во крцкавата јануарска светлина,
ќе зрее, ќе гори како што гореле плодовите.
Поделени ќе бидат тагите: душата
ќе даде налет на ветер и живеалиште
ќе биде чисто со свеж леб на трпезата.

Трите последни кастилијански музи - Франциско де Квеведо

Ја гледам оваа планина што старее во јануари,
и кана гледам како истекува со снег
неговиот самит, студен, мрачен и краток,
Сонцето гледа во неа, кој прв ја насликал.
Гледам дека на многу места, ласкави,
или го дава својот мраз, или го пие;
кој благодарен на својата сожалување се движи
слободниот и разговорлив кристален музичар.
Но, во алпите на твоите лути гради,
Не гледам дека твоите очи се насочени кон моите
Дајте, како оган, мраз што го сакате.
Мојот сопствен пламен се множи ладно,
и во мојата пепел горам замрзнат,
завидувајќи им на среќата на овие реки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Список на убави и убави песни, одлична статија.
  -Густаво Волтман.