Nominirani za nagradu Eisner za 2013. godinu

Nominirani za Eisnera za 2013. godinu

Pa, dok je mamurluk salona stripova u Barceloni i dalje lebdio nad glavama onih koji su imali dovoljno sreće da prisustvuju, otkrili smo da su sinoć objavljene nominacije za više nego prestižne Eisnerove nagrade. Kao i uvijek, ovdje analiziramo prisutnost vlastitog među nominirani, nadajući se da je sljedeći korak objaviti da su nagrađeni kao i prošle godine Marcos Martín i Akira Stripovi. U ovom slučaju stvar je koncentrirana u dvije točke: David aja y Slika rezerviranog mjesta Juanjo Guarnido.

Prva monopolizira četiri nominacije ni manje ni više: Najbolji crtač, Najbolji obrađivač i za ulogu koju glumi (zajedno s Mat frakcija i tvrtka) Najbolja serija i Najbolja nova serija za Hawkeye. Drugi ima dva: Najboljeg umjetnika plastike / multimedije i zajedno s Juan Diaz Canales nominiran za najbolje američko izdanje stranog materijala za Blacksad: Tihi pakao (tj. Pakao, tišina).

Također se pojavljuju i kao nominirani Fernando Trueba y Javier Mariscal bolja adaptacija drugog medija, za Chico i Rita (ovdje priredio Sins Entido). Bilo bi potrebno pitati Truebu da li i nakon ove nominacije nastavi razmišljati isto o strip adaptacijama na velikom platnu.

Jedan klik na Nastaviti čitanje pronaći ćete golem popis u cjelini po kategorijama.

Najbolja kratka priča
"Ptičji pjev razbija mir", Jeffa Wilsona i Teda Maya, u Injury # 4 (Ted May / Alternative)
Jon McNaught "Elmview" u Dockwoodu (Nobrow)
"Mjesec 1969: Istinita priča o lansiranju Mjeseca 1969", Michaela Kuppermana, u Tales Designed to Thrizzle # 8 (Fantagraphics)
"Moving Forward", autor drewscape, u Monsters, Miracles, & Mayonnaise (Epigram Press)
"Rainbow Moment", Lilli Carré, u Glave ili repovi (Fantagraphics)

Najbolji pojedinačni broj
Izguba # 4: "Modno pitanje", Michael DeForge (Koyama Press)
Blato Becky Cloonan (u samoizdaji)
Pape Hats # 3, Ethan Rilly (AdHouse Books)
Post York # 1, Jamesa Rombergera i Crosbyja (Necivilizirane knjige)
Tales Designed to Thrizzle # 8, Michael Kupperman (Fantagraphics)

Najbolja serija
Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Projekti na Manhattanu, Jonathan Hickman i Nick Pitarra (Slika)
Prophet, Brandon Graham i Simon Roy (Slika)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

Najbolja nova serija
Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Bandette, Paul Tobin i Colleen Coover (Monkeybrain)
Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

Najbolja dječja publikacija (do 7 godina)
Dječji miš za predsjednika, Jennifer L. Holm i Matthew Holm (Random House)
Benny i Penny u svjetlima van, Geoffrey Hays (Toon Books / Candlewick)
Kitty & Dino, Sara Sara (Yen Press / Hachette)
Maya pravi nered, Rutu Modan (Toon Books / Candlewick)
Zig i Wikki u Kravi, Nađa Spiegelman i Trade Loeffler (Toon Books / Candlewick)

Najbolja publikacija za mlade (8-12 godina)
Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Amulet knjiga 5: Princ vilenjaka, Kazu Kibuishi (skolastičar)
Krava: Dječak i njegov konj, Nate Cosby i Chris Eliopoulos (Archaia)
Croganova odanost, Chris Schweizer (Oni)
Hilda i ponoćni div, Luke Pearson (Nobrow)
Put u Oz, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)

Najbolja publikacija za tinejdžere (13-17 godina)
Vrijeme avanture: Marceline i kraljice krika, Meredith Gran (kaboom!)
Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Ichiro, Ryan Inzana (Houghton Mifflin)
Spera, sv. 1 Josha Tierneya i sur. (Archaia)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

Najbolja humoristična publikacija
Vrijeme avanture, Ryan North, Shelli Parolineby Braden Lamb (kaboom!)
BBXX: Dječji blues desetljeća 1 i 2, Jerry Scott i Rick Kirkman (Andrews McMeel)
Darth Vader i sin, Jeffrey Brown (Kronika)
Goli crtači, urednik Gary Groth (Fantagraphics)

Najbolji digitalni strip
Mrav ComicMichael DeForge
BandettePaul Tobin i Colleen Coover
Sve će zaboljetiautor Farel Dalrymple
Naš krvavi krovnapisao Ryan Andrews
Rat ostrige, Ben Towle

Najbolji zbornik
Dark Horse Presents, urednik Mike Richardson (Dark Horse)
Nema ravnih linija: Četiri desetljeća Queer stripova, uredio Justin Hall (Fantagraphics)
Nobrow # 7: Hrabri novi svijet, uredili Alex Spiro i Sam Arthur (Nobrow)
2000. poslije Krista, uredio Matt Smith (pobuna)
Gdje je mrtva nula?, Uredio Jeff Ranjo (Gdje je mrtva nula?)

Najbolji rad zasnovan na stvarnosti
Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Obitelj Carter: Ne zaboravi ovu pjesmu, Frank M. Young i David Lasky (Abrams ComicArts)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Beskonačno čekanje i druge priče, Julia Wertz (Koyama Press)
Mramori: Manija, depresija, Michelangelo i ja, Ellen Forney (Gotham Books)
Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

Najbolji grafički roman
Priče o novogradnji Chrisa Warea (Panteon)
Goliath, autor Tom Gauld (nacrtano i tromjesečno)
Košnica, Charlesa Burnsa (Panteon)
Unterzakhn, autor Leela Corman (Schocken)
Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

Bolja adaptacija iz drugog medija
Chico i Rita, Fernando Trueba i Javier Mariscal (Self Made Hero)
Homerova odiseja, priredio Seymour Chwast (Bloomsbury)
Richard Stark's Parker: The Score, adaptacija Darwyn Cooke (IDW)
Put u Oz, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

Najbolji grafički roman (ponovno izdanje)
Krstarenje s goničem, Španjolska (Fantagraphics)
Ed the Happy Clown, Chester Brown (nacrtano i tromjesečno)
Sve zajedno: sakupljene priče, Sammy Harkham (PictureBox)
Glave ili repovi, Lilli Carré (Fantagraphics)
King City, autor Brandon Graham (TokyoPop / Slika)
Mornar Twain, ili Sirena u Hudsonu, Mark Siegel (prva druga)

Najbolji projekt izdavanja novinskog papira
Alex Raymond Flash Gordon i Jungle Jim, sv. 2, uredio Dean Mullaney (IDW / Knjižnica američkog stripa)
Mister Twee Deedle: Izraziti rođak Raggedy Ann, Johnny Gruelle, urednik Rick Marschall (Fantagraphics)
Skipi Percyja Crosbyja, sv. 1, uredili Jared Gardner i Dean Mullaney (IDW / Knjižnica američkog stripa)
Pogo, sv. 2: Bona Fide Balderdash, Walt Kelly, ur. Carolyn Kelly i Kim Thompson (Fantagraphics)
Laki kapetan Roya Cranea: Kompletne trake nedjeljnih novina, sv. 3, uredio Rick Norwood (Fantagraphics)

Najbolji projekt reizdanja stripa
Zločin se ne plaća Arhiva, uredili Philip Simon i Kitchen, Lind & Associates (Dark Horse)
Daredevil Born ponovo rođen: umjetničko izdanje Davida Mazzucchellija, urednik Scott Dunbier (IDW)
Priče EC-a Wallya Wooda: Izdanje umjetnika, urednik Scott Dunbier (IDW)
Ujak Scrooge Walta Disneya: Samo siromašni starac, Carla Barksa, urednik Gary Groth (Fantagraphics)
Young Romance: Najbolje od Simon & Kirby's Romance Comics, urednik Michel Gagné (Fantagraphics)

Najbolje američko izdanje stranog materijala
Abelard, Régis Hautiere i Renaud Dillies (NBM)
Athos u Americi, Jason (Fantagraphics)
Blacksad: Tihi pakao, Juan Diaz Canales i Juanjo Guarnido (Tamni konj)
Izrada, Brecht Evens (Crtano i tromjesečno)
Monsieur Jean: Teorija pojedinačno, Philippe Dupuy i Charles Berberian (Humanoidi)
New York Mon Amour, Benjamin LeGrand, Dominique Grange i Jacques Tardi (Fantagraphics)

Najbolje američko izdanje stranog materijala (Azija)
Barbara Osamu Tezuke (Digitalna manga)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Dječaci Naokija Urasawe iz 20. stoljeća, Naoki Urasawa (VIZ Media)
Nonnonba, autor Shigeru Mizuki (nacrtano i tromjesečno)
Thermae Romae, Mari Yamazaki (Yen Press / Hachette)

Najbolji scenarist
Ed Brubaker, Fatale (Slika)
Matt Fraction, Hawkeye (Marvel); Casanova: Avaritia (Marvelova ikona)
Brandon Graham, Višestruke bojeve glave, Prorok (slika)
Jonathan Hickman, The Manhattan Projects (slika)
Brian K. Vaughan, Saga (Slika)
Frank M. Young, obitelj Carter (Abrams ComicArts)

Najbolji cjeloviti autor
Charles Burns, Košnica (Panteon)
Gilbert Hernandez, Ljubav i rakete nove priče, sv. 5 (fantastika)
Jaime Hernandez, Ljubav i rakete nove priče, sv. 5 (fantastika)
Luke Pearson, Hilda i ponoćni div, sve što nam nedostaje (Nobrow)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

Najbolji crtač / crtač
David Aja, Sokolo oko (Marvel)
Becky Cloonan, Conan Barbarin (Tamni konj); The Muse (samoizdanje)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Sean Phillips, Fatale (slika)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip stripovi / gornja polica)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Raketaš: Teret propasti (IDW)

Najbolji umjetnik plastike / multimedije
Brecht Evens, stvaranje (crtano i tromjesečno)
Juanjo Guarnido, Blacksad (Tamni konj)
Teddy Kristiansen, Crveni dnevnik / RE [a] D dnevnik (ČOVJEK AKCIJE / Slika)
Lorenzo Mattotti, Pucketanje mraza (fantagrafija)
Katsuya Terada, Kralj majmuna sv. 2 (tamni konj)

Najbolji umjetnik naslovnice
David Aja, Sokolo oko (Marvel)
Brandon Graham, King City, Više bojnih glava, Slonovi # 43 (slika)
Sean Phillips, Fatale (slika)
Yuko Shimizu, Nepisani (Vertigo / DC)
J, H. Williams III, Batwoman (DC)

Najbolji kolorist
Charles Burns, Košnica (Panteon)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Brandon Graham, Više bojnih glava (slika)
Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (slika); BPRD, Conan barbarin, Hellboy u paklu, jastog Johnson, masivni (mračni konj)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

Najbolji izrađivač znakova
Paul Grist, Mudman (Slika)
Troy Little, angora salveta 2: Žetva osvete (IDW)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip stripovi / gornja polica)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

Najbolja novinarska publikacija o stripu
Alter Ego, uredio Roy Thomas (TwoMorrows)
ComicsAlliance, Joea Hughesa, Caleba Goellnera i Andyja Khourija
Comics Reporter, Toma Spurgeona
Robot 6, u produkciji Comic Book Resources
tcj.com, Timothy Hodler i Dan Nadel (Fantagraphics)

Najbolji strip
Umjetnost Daniela Clowesa: moderni crtač, urednik Alvin Buenaventura (Abrams ComicArts)
Marie Severin: Vesela ljubavnica stripa, Dewey Cassell (TwoMorrows)
Marvel Stripovi: Neispričana priča, Sean Howe (HarperCollins)
Ovladavanje stripom, Jessica Abel i Matt Madden (prva druga)
Tim Cul De Sac: Crtači crtaju crtu kod Parkinsona, urednik Chris Sparks (Andrews McMeel)
Stolarija: Wallace Wood 1927–1981, uredio Frédéric Manzano (CasalSolleric / IDW)

Najbolji didaktički / akademski rad
Autobiografski strip: životno pisanje u slikama, Elisabeth El Refaie (University Press, Mississippi)
Stripovi naspram umjetnosti, Barta Beatyja (University of Toronto Press)
Crockett Johnson i Ruth Krauss: Kako je malo vjerojatan par pronašao ljubav, umakao FBI-u i transformirao dječju književnost, Philip Nel (University Press iz Mississippija)
Lynda Barry: Djevojštvo kroz ogledalo, Susan E. Kirtley (University Press iz Mississippija)
Poetika Slumberlanda, Scott Bukatman (University of California Press)

Bolji dizajn
Building Stories, dizajnirao Chris Ware (Pantheon)
Dal Tokyo, dizajnirali Gary Panter i Family Sohn (Fantagraphics)
Daredevil Born ponovno rođen: Davidov Mazzucchelli: Izdanje umjetnika, dizajner Randy Dahlk (IDW)
Mister Twee Deedle: Sjajni rođak Raggedy Ann, dizajnirao Tony Ong (Fantagraphics)
Wizzywig, dizajnirali Ed Piskor i Chris Ross (gornja polica)

Više informacija - Marcos Martín i Akira Comics uzimaju Eisnera

Izvor - Entrekomika

Najbolje američko izdanje stranog materijala


Sadržaj članka pridržava se naših načela urednička etika. Da biste prijavili pogrešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji će komentirati

Ostavite svoj komentar

Vaša email adresa neće biti objavljen. Obavezna polja su označena s *

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obvezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostira Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.