Dobitnici nagrada Eisner za 2013. godinu

Eisner
Nagrade Eisner ili Will Eisner Comic Book Industry Awards najveća su počast u strip industriji za kreativna dostignuća na terenu u Sjedinjenim Državama. Zove se a počast autoru Wilu Eisneru, koji je bio redoviti sudionik ceremonije do svoje smrti 2005. godine.

Nominacije u svakoj kategoriji predlaže skupina od pet članova, a zatim o njima glasaju profesionalci stripa. Pobjednici se otkrivaju tijekom Međunarodne konvencije stripa u San Diegu u Kaliforniji, najvažnije u sektoru u Sjedinjenim Državama, gdje se održava svečana dodjela nagrada. Eisnerove nagrade često se smatraju ekvivalentom Oscara strip industrije.

Ove godine postoje četiri vlastita imena za ove nagrade, susret s velikim djelom Davida Aje za Oko jastreba, sjajnog Juanja Guarnida za Blacksad i neizostavnog Brandon Grahama za reizdanje King Cityja i Briana Vaughana za veličanstveni scenarij Sage,

Ispod su nominacije za svaki predmet i pobjednik podebljanim slovima, s dvije istaknute u svakom polju ako je neuspjeh bio izjednačen:

NAJBOLJA KRATKA PRIČA

"Ptičji pjev razbija mir", Jeffa Wilsona i Teda Maya, ozljeda br. 4 (Ted May / alternativa)
"Elmview", Jon McNaught, u Dockwoodu (Nobrow)
"Mjesec 1969: Istinita priča o porinuću Mjeseca 1969", Michaela Kuppermana, u Tales Designed to Thrizzle # 8 (Fantagraphics)
"Moving Forward", autor drewscape, u Monsters, Miracles, & Mayonnaise (Epigram Books)
"Dugin trenutak", Lilli Carré, u Glavama ili repovima (Fantagraphics)

NAJBOLJE JEDNOSTAVNO IZDANJE

Izguba # 4: "Modno pitanje", Michael DeForge (Koyama Press)
Mire, autor Becky Cloonan (u samoizdaji)
Pape Hats # 3, Ethan Rilly (AdHouse Books)
Post York # 1, Jamesa Rombergera i Crosbyja (Necivilizirane knjige)
Tales Designed to Thrizzle # 8, Michael Kupperman (Fantagraphics)

NAJBOLJA SERIJA (NASTAVAK)

Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Projekti na Manhattanu, Jonathan Hickman i Nick Pitarra (Slika)
Prophet, Brandon Graham i Simon Roy (Slika)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

NAJBOLJA NOVA SERIJA

Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Bandette, Paul Tobin i Colleen Coover (Monkeybrain)
Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

NAJBOLJA OBJAVA PRVI ČITATELJI (DO 7 GODINA)

Dječji miš za predsjednika, Jennifer L. Holm i Matthew Holm (Random House)
Benny i Penny u svjetlima van, Geoffrey Hayes (Toon Books / Candlewick)
Kitty & Dino, Sara Sara (Yen Press / Hachette)
Maya pravi nered, Rutu Modan (Toon Books / Candlewick)
Zig i Wikki u Kravi, Nađa Spiegelman i Trade Loeffler (Toon Books / Candlewick)

NAJBOLJA OBJAVA ZA DJECU (STARA 8-12 GODINA)

Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Knjiga amajlija 5: Princ vilenjaka, Kazu Kibuishi (skolastičar)
Krava: Dječak i njegov konj, Nate Cosby i Chris Eliopoulos (Archaia)
Croganova odanost, Chris Schweizer (Oni)
Hilda i ponoćni div, Luke Pearson (Nobrow)
Put u Oz, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)

NAJBOLJA OBJAVA ZA MLADE (STARE 13-18 GODINA)

Vrijeme avanture: Marceline i kraljice krika, Meredith Gran (kaboom!)
Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Ichiro, Ryan Inzana (Houghton Mifflin)
Spera, sv. 1, Josh Tierney i sur. (Archaia)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

NAJBOLJA HUMOR POST

Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
BBXX: Dječji blues desetljeća 1 i 2, Jerry Scott i Rick Kirkman (Andrews McMeel)
Darth Vader i sin, Jeffrey Brown (Kronika)
Goli crtači, urednik Gary Groth (Fantagraphics)

NAJBOLJI DIGITALNI STRIP

Ant Comic, Michael DeForge (http://kingtrash.com/ants/index.html)
Bandette, Paul Tobin i Colleen Coover (http://www.comixology.com/Bandette/comics-series/8519)
Sve će naštetiti, Farel Dalrymple (http://studygroupcomics.com/main/it-will-all-hurt-by-farel-dalrymple/)
Naš krvavi krov, Ryan Andrews (http://www.ryan-a.com/comics/roof.htm)
Rat ostrige, Ben Towle (http://oysterwar.com/)

NAJBOLJA ANTOLOGIJA

Dark Horse Presents, urednik Mike Richardson (Dark Horse)
Nema ravnih linija: Četiri desetljeća Queer stripova, urednik Justin Hall (Fantagraphics)
Nobrow # 7: Hrabri novi svijet, uredili Alex Spiro i Sam Arthur (Nobrow)
2000. poslije Krista, uredio Matt Smith (pobuna)
Gdje je mrtva nula?, Uredio Jeff Ranjo (Gdje je mrtva nula?)

NAJBOLJI RAD NA TEMELJU STVARNOSTI (Kravata)

Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Obitelj Carter: Ne zaboravi ovu pjesmu, Frank M. Young i David Lasky (Abrams ComicArts)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Beskonačno čekanje i druge priče, Julia Wertz (Koyama Press)
Mramori: Manija, depresija, Michelangelo i ja, Ellen Forney (Gotham Books)
Nikad nećete saznati, Knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

NAJBOLJI GRAFIČKI ALBUM

Priče o gradnji, Chris Ware (Pantheon)
Goliath, autor Tom Gauld (nacrtano i tromjesečno)
Košnica, Charlesa Burnsa (Panteon)
Unterzakhn, autor Leela Corman (Schocken)
Nikad nećete saznati, Knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

NAJBOLJA PRILAGODBA STRIPU

Chico i Rita, Fernando Trueba i Javier Mariscal (Self Made Hero)
Homerova odiseja, priredio Seymour Chwast (Bloomsbury)
Richard Stark's Parker: The Score, adaptacija Darwyn Cooke (IDW)
Put u Oz, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

NAJBOLJI REPRINT GRAFIČKI ALBUM

Krstarenje s goničem, Španjolska (Fantagraphics)
Ed sretni klaun, Chester Brown (nacrtano i tromjesečnik)
Sve zajedno: prikupljene priče, Sammy Harkham (PictureBox)
Glave ili repovi, Lilli Carré (Fantagraphics)
King City, autor Brandon Graham (TokyoPop / Slika)
Mornar Twain, ili Sirena u Hudsonu, Mark Siegel (prva druga)

NAJBOLJA KOLEKCIJA (TRAKE)

Alex Raymond Flash Gordon i Jungle Jim, sv. 2, uredio Dean Mullaney (IDW / Knjižnica američkog stripa)
Mister Twee Deedle: Izraziti rođak Raggedy Ann, Johnny Gruelle, urednik Rick Marschall (Fantagraphics)
Skippy Percya Crosbyja, sv. 1, uredili Jared Gardner i Dean Mullaney (IDW / Knjižnica američkog stripa)
Pogo, sv. 2: Bona Fide Balderdash, Walt Kelly, ur. Carolyn Kelly i Kim Thompson (Fantagraphics)
Laki kapetan Roya Cranea: Kompletne trake nedjeljnih novina, sv. 3, uredio Rick Norwood (Fantagraphics)

NAJBOLJA ZBIRKA (KNJIGE)

Zločin se ne plaća Arhiva, uredili Philip Simon i Kitchen, Lind & Associates (Dark Horse)
Daredevil Born ponovo rođen: umjetničko izdanje Davida Mazzucchellija, urednik Scott Dunbier (IDW)
Priče EC-a Wallya Wooda: Izdanje umjetnika, urednik Scott Dunbier (IDW)
Walt Disneyjev ujak Scrooge: Samo siromašni starac, Carla Barksa, urednik Gary Groth (Fantagraphics)
Young Romance: The Best of Simon & Kirby's Romance Comics, urednik Michel Gagné (Fantagraphics)

NAJBOLJE IZDANJE MEĐUNARODNOG MATERIJALA

Abelard, Régis Hautiere i Renaud Dillies (NBM)
Athos u Americi, Jason (Fantagraphics)
Blacksad: Tihi pakao, Juan Diaz Canales i Juanjo Guarnido (Tamni konj)
Izrada, Brecht Evens (Crtano i tromjesečno)
Monsieur Jean: Teorija pojedinačno, Philippe Dupuy i Charles Berberian (Humanoidi)
New York Mon Amour, Benjamin LeGrand, Dominique Grange i Jacques Tardi (Fantagraphics)

NAJBOLJE IZDANJE Azijskog materijala

Barbara, Osamu Tezuka (Digitalna manga)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Naoki Urasawa's XX Century Boys, Naoki Urasawa (VIZ Media)
Nonnonba, autor Shigeru Mizuki (nacrtano i tromjesečno)
Thermae Romae, Mari Yamazaki (Yen Press / Hachette)

NAJBOLJI PISAC

Ed Brubaker, Fatale (Slika)
Matt Fraction, Hawkeye (Marvel); Casanova: Avaritia (Marvelova ikona)
Brandon Graham, Višestruke bojeve glave, Prorok (slika)
Jonathan Hickman, The Manhattan Projects (slika)
Brian K. Vaughan, Saga (Slika)
Frank M. Young, obitelj Carter (Abrams ComicArts)

NAJBOLJI UMJETNIK

Charles Burns, Košnica (Panteon)
Gilbert Hernandez, Ljubav i rakete nove priče, sv. 5 (fantastika)
Jaime Hernandez, Ljubav i rakete nove priče, sv. 5 (fantastika)
Luke Pearson, Hilda i ponoćni div, sve što nam nedostaje (Nobrow)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

NAJBOLJA “OLOVKA” (LADICA)
(Kravata)

David Aja, Sokolo oko (Marvel)
Becky Cloonan, Conan Barbarin (Tamni konj); Mire (samoizdanje)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Sean Phillips, Fatale (slika)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip stripovi / gornja polica)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Raketaš: Teret propasti (IDW)

NAJBOLJI MULTIMEDIJSKI UMJETNIK

Brecht Evens, stvaranje (crtano i tromjesečno)
Juanjo Guarnido, Blacksad (Tamni konj)
Teddy Kristiansen, Crveni dnevnik / RE [a] D dnevnik (ČOVJEK AKCIJE / Slika)
Lorenzo Mattotti, Pucketanje mraza (fantagrafija)
Katsuya Terada, Kralj majmuna sv. 2 (tamni konj)

NAJBOLJI UMJETNIK POKRIVA

David Aja, Sokolo oko (Marvel)
Brandon Graham, King City, Više bojnih glava, Slonovi # 43 (slika)
Sean Phillips, Fatale (slika)
Yuko Shimizu, Nepisani (Vertigo / DC)
J, H. Williams III, Batwoman (DC)

NAJBOLJA "BOJA"

Charles Burns, Košnica (Panteon)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Brandon Graham, Više bojnih glava (slika)
Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (slika); BPRD, Conan barbarin, Hellboy u paklu, jastog Johnson, masivni (mračni konj)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

NAJBOLJE "PISMO"

Paul Grist, Mudman (Slika)
Troy Little, angora salveta 2: Žetva osvete (IDW)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip stripovi / gornja polica)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

NAJBOLJI NOVINARSKI STRIP

Alter Ego, uredio Roy Thomas (TwoMorrows)
ComicsAlliance, uredili Joe Hughes, Caleb Goellner i Andy Khouri (http://comicsalliance.com/)
Comics Reporter, urednik Tom Spurgeon (http://www.comicsreporter.com/)
Robot Six, producent Comic Book Resources (http://robot6.comicbookresources.com/)
tcj.com, uredili Timothy Hodler i Dan Nadel (Fantagraphics) (http://www.tcj.com/)

NAJBOLJA STRANICA

Umjetnost Daniela Clowesa: moderni crtač, urednik Alvin Buenaventura (Abrams ComicArts)
Marie Severin: Vesela ljubavnica stripa, Dewey Cassell (TwoMorrows)
Marvel Stripovi: Neispričana priča, Sean Howe (HarperCollins)
Ovladavanje stripom, Jessica Abel i Matt Madden (prva druga)
Tim Cul De Sac: Crtači crtaju crtu kod Parkinsona, urednik Chris Sparks (Andrews McMeel)
Stolarija: Wallace Wood 1927–1981, uredio Frédéric Manzano (CasalSolleric / IDW)

NAJBOLJI OBRAZOVNI POSAO

Autobiografski strip: životno pisanje u slikama, Elisabeth El Refaie (University Press iz Mississippija)
Stripovi naspram umjetnosti, Barta Beatyja (University of Toronto Press)
Crockett Johnson & Ruth Krauss: Kako je malo vjerojatan par pronašao ljubav, izbjegao FBI i Transformirao dječju književnost, Philip Nel (University Press iz Mississippija)
Lynda Barry: Djevojštvo kroz ogledalo, Susan E. Kirtley (University Press iz Mississippija)
Poetika Slumberlanda: animirani duhovi i životinjski duh, Scott Bukatman (University of California Press)

NAJBOLJI DIZAJN OBJAVE

Building Stories, dizajnirao Chris Ware (Pantheon)
Dal Tokyo, dizajnirali Gary Panter i Family Sohn (Fantagraphics)
Daredevil Born ponovno rođen: Davidov Mazzucchelli: Izdanje umjetnika, dizajner Randy Dahlk (IDW)
Mister Twee Deedle: Sjajni rođak Raggedy Ann, dizajnirao Tony Ong (Fantagraphics)
Wizzywig, dizajnirali Ed Piskor i Chris Ross (gornja polica)

Više informacija - Battle Royale


Sadržaj članka pridržava se naših načela urednička etika. Da biste prijavili pogrešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji će komentirati

Ostavite svoj komentar

Vaša email adresa neće biti objavljen. Obavezna polja su označena s *

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obvezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostira Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.