Xa hai nomeados para o Eisner 2009

Premio Eisner 2004

Vía Entrecómica, recibimos aos nomeados para este ano no prestixioso Premios Eisner (como se lles explica a miúdo aos profanos do mundo do cómic, os Óscar do cómic). E os nomeados son ...

MELLOR CONTO CURTO

- "Tamaño real" de Chris Ware, en Kramers Ergot 7 (Buenaventura Press)
- "Guerra chechena, mulleres chechenas", de Joe Sacco, en Eu vivo aquí (Panteón)
- "Freaks", de Laura Park, en Superior Showcase # 3 (AdHouse)
- "Glenn Ganges en 'Pulverize", de Kevin Huizenga, en Ganges # 2 (Fantagraphics)
- "Murder He Wrote", de Ian Boothby, Nina Matsumoto e Andrew Pepoy, en Treehouse of Horror # 14 dos Simpsons (Bongo)

MELLOR SERIE REGULAR

- All Star Superman, de Grant Morrison e Frank Quitely (DC)
- Fables, de Bill Willingham, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Niko Henrichon, Andrew Pepoy e Peter Gross (Vertigo / DC)
- Monstro de Naoki Urasawa, por Naoki Urasawa (Viz)
- Thor, de J. Michael Straczynski, Olivier Coipel, Mark Morales e outros (Marvel)
- Usagi Yojimbo, de Stan Sakai (Dark Horse)

MELLOR SERIE LIMITADA

- Groo: Hell on Earth, de Sergio Aragonés e Mark Evanier (Dark Horse)
- Hellboy: The Crooked Man, de Mike Mignola e Richard Corben (Dark Horse)
- Locke & Key, por Joe Hill e Gabriel Rodriguez (IDW)
- Omega o descoñecido, de Jonathan Lethem, Karl Rusnak e Farel Dalrymple (Marvel)
- Os doce, de J. Michael Straczynski e Chris Weston (Marvel)

MELLOR SERIE NOVA

- Air, de G. Willow Wilson e MK Perker (Vertigo / DC)
- Eco, de Terry Moore (Abstract Studio)
- Invincible Iron Man, Dey Matt Fraction e Salvador Larocca (Marvel)
- Madame Xanadu, de Matt Wagner, Amy Reeder Hadley e Richard Friend (Vertigo / DC)
- Soldado descoñecido, por Joshua Dysart e Alberto Ponticelli (Vertigo / DC)

MELLOR PUBLICACIÓN PARA NENOS

- Amuleto, libro 1: The Stonekeeper, DE Kazu Kabuishi (Scholastic Graphix)
- Cowa! DE Akira Toriyama (Viz)
- Princess at Midnight, DE Andi Watson (Imaxe)
- Stinky, DE Eleanor Davis (RAW Junior)
- Tiny Titans, DE Art Baltazar e Franco (DC)

MELLOR PUBLICACIÓN PARA MOZOS

- Coraline, de Neil Gaiman, adaptado por P. Craig Russell (HarperCollins Children's Books)
- Crogan's Vengeance, de Chris Schweizer (Oni)
- Os bos veciños, libro 1: Kin, de Holly Black e Ted Naifeh (Scholastic Graphix)
- A vinganza de Rapunzel, de Shannon, Dean Hale e Nathan Hale (Bloomsbury Children's Books)
- Skim, de Mariko Tamaki e Jillian Tamaki (Groundwood Books)

MELLOR POST DE HUMOR

- Arsenic Lullaby Pulp Edition No. Zero, de Douglas Paszkiewicz (Arsenic Lullaby)
- Chumble Spuzz, de Ethan Nicolle (SLG)
- Herbie Archives, de "Sean O'Shea" (Richard E. Hughes) e Ogden Whitney (Dark Horse)
- Petey and Pussy, de John Kerschbaum (Fantagraphics)
- Wondermark: Beards of Our Forefathers, de David Malki (Dark Horse)

MELLOR ANTOLOXÍA

- Unha antoloxía de ficción gráfica, debuxos animados e historias verdadeiras, vol. 2, editado por Ivan Brunetti (Yale University Press)
- Mellor cómic americano 2008, editado por Lynda Barry (Houghton Mifflin)
- Tatuaxe de banda deseñada: arte narrativa inspirada nas letras e a música de Tori Amos, editado por Rantz Hoseley (Imaxe)
- Kramers Ergot 7, editado por Sammy Harkham (Buenaventura Press)
- MySpace Dark Horse Presents, editado por Scott Allie e Sierra Hahn (Dark Horse)

MELLOR CÓMIC DIXITAL

- Bodyworld de Dash Shaw
- Finder, de Carla Speed ​​McNeil
- O asasinato da dama, de Eliza Frye
- Speak No Evil: Melancholy of a Space Mexican, de Elan Trinidad
- Vs., de Alexis Sottile e Joe Infurnari

MELLOR TRABALLO BASADO EN FEITOS VERDADEIROS

- Alan's War, DE Emmanuel Guibert (primeiro segundo)
- Blue Pills: A Positive Love Story, DE Frederik Peeters (Houghton Mifflin)
- Fishtown, DE Kevin Colden (IDW)
- Un tesouro do asasinato do século XX: o neno Lindbergh, de Rick Geary (NBM)
- Que é, de Lynda Barry (debuxado e trimestral)

MELLOR ÁLBUM (ORIXINAL)

- A guerra de Alan, de Emmanuel Guibert (primeiro segundo)
- Paul Goes Fishing, de Michel Rabagliati (debuxado e trimestral)
- Skim, de Mariko Tamaki Y Jillian Tamaki (Groundwood Books)
- Tráeme todo, de Nate Powell (andel superior)
- Tres sombras, de Cyril Pedrosa (primeiro segundo)

MELLOR ÁLBUM (COMPILACIÓN)

- Berlin Book 2: City of Smoke, de Jason Lutes (debuxado e trimestral)
- Hellboy Library Edition, vols. 1 e 2, de Mike Mignola (Dark Horse)
- Sam & Max Surfin 'the Highway edition HC, de Steve Purcell (Telltale Games)
- Rascacielos do Medio Oeste, por Joshua W. Cotter (AdHouse)
- The Umbrella Academy, vol. 1: Edición de luxo Suite Apocalypse, de Gerard Way e Gabriel Bá (Dark Horse)

MELLOR PROXECTO OU COLECCIÓN DE ARQUIVO-TIRAS

- The Little Orphan Annie completa, de Harold Gray (IDW)
- Explainers, de Jules Feiffer (Fantagraphics)
- Little Nemo in Slumberland, Many More Splendid Sundays, de Winsor McCay (Sunday Press Books)
- Scorchy Smith e a arte das fouces de Noel (IDW)
- Willie & Joe, de Bill Mauldin (Fantagraphics)

MELLOR PROXECTO OU COLECCIÓN DE ARCHIVO-CÓMIC

- Avarías: Retrato do artista de mozo% @ & *! DE Art Spiegelman (Panteón)
- Creepy Archives, de varios artistas (Dark Horse)
- Elektra Omnibus, de Frank Miller e Bill Sienkiewicz (Marvel)
- Adeus, de Yoshihiro Tatsumi (debuxado e trimestral)
- Herbie Archives, de "Sean O'Shea" (Richard E. Hughes) e Ogden Whitney (Dark Horse)

MELLOR EDICIÓN AMERICANA DE MATERIAL INTERNACIONAL

- A guerra de Alan, de Emmanuel Guibert (primeiro segundo)
- Gus and His Gang, de Chris Blain (primeiro segundo)
- O último mosqueteiro, de Jason (Fantagraphics)
- The Rabbi's Cat 2, de Joann Sfar (Panteón)
- Tamara Drewe de Posy Simmonds (Mariner / Houghton Mifflin)

MELLOR EDICIÓN AMERICANA DE MATERIAL INTERNACIONAL-XAPONÉS

- Cat Eyed Boy, de Kazuo Umezu (Viz)
- Dororo, de Osamu Tezuka (vertical)
- Monstro de Naoki Urasawa, de Naoki Urasawa (Viz)
- A busca da rapaza desaparecida, de Jiro Taniguchi (Fanfare / Ponent Mon)
- Solanin, de Inio Asano (Viz)

MELLOR GUIONISTA

- Joe Hill: Lock & Key (IDW)
- J. Michael Straczynski: Thor, os doce (Marvel)
- Mariko Tamaki: Skim (Groundwood Books)
- Matt Wagner: Zorro (Dinamita); Madame Xanadu (Vertigo / DC)
- Bill Willingham: Fables, House of Mystery (Vertigo / DC)

MELLOR ARTISTA COMPLETO

- Ricky Geary: un tesouro do asasinato do século XX: o neno Lindbergh (NBM); J. Edgar Hoover (Hill e Wang)
- Emmanuel Guibert: A guerra de Alan (primeiro segundo)
- Jason Lutes: Berlín (debuxado e trimestral)
- Cyril Pedrosa: Tres sombras (primeiro segundo)
- Nate Powell: Tráeme todo (estante superior)
- Chris Ware: Biblioteca de novidades Acme (Acme)

MELLOR EQUIPO DE CAIXÓN / TINTOR OU DE CAIXÓN / TINTOR

- Gabriel Bá: The Umbrella Academy (Dark Horse)
- Mark Buckingham / Steve Leialoha: Fables (Vertigo / DC)
- Olivier Coipel / Mark Morales: Thor (Marvel)
- Guy Davis: BPRD (Dark Horse)
- Amy Reeder Hadley / Richard Friend: Madame Xanadu (Vertigo / DC)
- Jillian Tamaki: Skim (Groundwood Books)

MELLOR PINTOR / MULTIMEDIA ARTISTA

- Lynda Barry: Que é (debuxado e trimestral)
- Eddie Campbell: The Amazing Remarkable Monsieur Leotard (First Second)
- Enrico Casarosa: As crónicas de Venecia (Ateliér Fio / AdHouse)
- Scott Morse: Tigre! Tigre! Tigre! (Xanela Vermella)
- Jill Thompson: Magic Trixie, Magic Trixie Sleeps Over (HarperCollins Children's Books)

MELLOR PORTADISTA

- Gabrial Bá: Casanova (Imaxe); The Umbrella Academy (Dark Horse)
- Jo Chen: Buffy the Vampire Slayer, Serenity (Dark Horse); Runaways (Marvel)
- Amy Reeder Hadley: Madame Xanadu (Vertigo / DC)
- James Jean: Fables (Vertigo / DC); The Umbrella Academy (Dark Horse)
- Matt Wagner: Zorro (Dinamita); Grendel: Behold the Devil (Dark Horse)

MELLOR COLORISTA

- Steve Hamaker: Bone: Ghost Circles, Bone: Treasure Hunters (Scholastic Graphix)
- Trish Mulvihill: Joker (DC), 100 balas (Vértigo / DC)
- Val Staples: criminal, incógnito (icona Marvel)
- Dave Stewart: Abe Sapien: The Drowning, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, The Unbrella Academy (Dark Horse); Bolsas para o corpo (Imaxe); Captain America: White (Marvel)
- Chris Ware: Biblioteca de novidades Acme # 19 (Acme)

MELLOR MARCADOR

- Faryl Dalrymple: Omega: The Unknown (Marvel)
- Jimmy Gownley: Amelia Rules! (Renacemento)
- Scott Morse: Tigre! Tigre! Tigre! (Xanela Vermella)
- Nate Powell: Tráeme todo (estante superior)
- Chris Ware: Biblioteca de novidades Acme # 19 (Acme)

MELLORES PUBLICACIÓNS PERIODICAS RELATIVAS ÁS CÓMICS

- Recursos de banda deseñada, producido por Jonah Weiland
- The Comics Journal, editado por Gary Groth, Michael Dean e Kristy Valenti (Fantagraphics)
- The Comics Reporter, producido por Tom Spurgeon e Jordan Raphael
- Comics Comics, editado por Timothy Hodler e Dan Nadel (PictureBox)

MELLOR LIBRO DE CÓMIC

- Bill Mauldin: A Life Up Front, de Todd DePastino (Norton)
- Brush with Passion: The Art and Life of Dave Stevens, editado por Arnie e Cathy Fenner (Underwood)
- Debuxando palabras e escribindo imaxes, por Jessica Abel e Matt Madden (primeiro segundo)
- Kirby: King of Comics, de Mark Evanier (Abrams)
- A peste dos dez céntimos: o gran susto do cómic e como cambiou América, de David Hajdu (Picador / Farrar, Straus e Giroux)

MELLOR DESEÑO DE PUBLICACIÓN

- Avarías: Retrato do artista de mozo% @ & *! deseñado por Art Spiegelman (Panteón)
- Tatuaxe de banda deseñada, deseñada por Tom Muller, dirección artística por Rantz Hoseley (Imaxe)
- Edicións da Biblioteca Hellboy, deseñadas por Cary Grazzini e Mike Mignola (Dark Horse)
- What It Is, deseñado por Lynda Barry (Drawn & Quarterly)
- Willie e Joe, deseñado por Jacob Covey (Fantagraphics)


O contido do artigo adhírese aos nosos principios de ética editorial. Para informar dun erro faga clic en aquí.

Sexa o primeiro en opinar sobre

Deixa o teu comentario

Enderezo de correo electrónico non será publicado. Os campos obrigatorios están marcados con *

*

*

  1. Responsable dos datos: Miguel Ángel Gatón
  2. Finalidade dos datos: controlar SPAM, xestión de comentarios.
  3. Lexitimación: o seu consentimento
  4. Comunicación dos datos: os datos non serán comunicados a terceiros salvo obrigación legal.
  5. Almacenamento de datos: base de datos aloxada por Occentus Networks (UE)
  6. Dereitos: en calquera momento pode limitar, recuperar e eliminar a súa información.