Nomeados aos premios Eisner 2013

Nomeados Eisner 2013

Ben, coa resaca da Feira do Cómic de Barcelona aínda sobre as cabezas dos que tiveron a sorte de asistir, descubrimos que onte á noite anunciabanse as candidaturas aos máis que prestixiosos. Premios Eisner. Como sempre, aquí analizamos a presenza dos nosos entre os nomeados, esperando que o seguinte paso sexa anunciar que foron premiados como o ano pasado Marcos Martín e Akira Comics. Neste caso a cousa concéntrase en dous puntos: David aja y Marcador de posición de Juanjo Guarnido.

O primeiro monopoliza nin máis nin menos catro nominacións: Mellor debuxante, Mellor artista de portada e pola parte que lle toca (xunto con Fracción Matt e compañía) Mellor serie e Mellor serie nova para Hawkeye. O segundo ten dous: Mellor artista plástico / multimedia e xunto con Juan Díaz Canals nominado á Mellor edición americana de material estranxeiro por Blacksad: Silent Hell (ou sexa, Inferno, silencio).

Tamén aparecen como nomeados Fernando Trueba y Javier Mariscal unha mellor adaptación doutro medio, para Chico e Rita (editado aquí por Sins Entido). Habería que preguntarlle a Trueba se segue pensando o mesmo sobre as adaptacións cómicas á gran pantalla despois desta nominación.

Un clic Ler máis atoparás toda a enorme lista por categorías.

Mellor relato curto
"A Birdsong Shatters the Still", de Jeff Wilson e Ted May, en Injury # 4 (Ted May / alternativa)
"Elmview" de Jon McNaught en Dockwood (Nobrow)
"Moon 1969: a verdadeira historia do lanzamento da lúa de 1969", de Michael Kupperman, en Tales Designed to Thrizzle # 8 (Fantagraphics)
"Moving Forward", de drewscape, en Monstros, milagres e maionesa (Epigram Press)
"Momento do arco da vella", de Lilli Carré, en Cabezas ou colas (Fantagraphics)

Mellor número único
Perde # 4: "The Fashion Issue", de Michael DeForge (Koyama Press)
The Mire, de Becky Cloonan (autoeditado)
Pope Hats # 3 de Ethan Rilly (AdHouse Books)
Post York # 1, de James Romberger e Crosby (Libros incivilizados)
Tales Designed to Thrizzle # 8, por Michael Kupperman (Fantagraphics)

Mellor serie
Fatale, de Ed Brubaker e Sean Phillips (Imaxe)
Hawkeye, de Matt Fraction e David Aja (Marvel)
Os proxectos Manhattan, de Jonathan Hickman e Nick Pitarra (Imaxe)
Profeta, de Brandon Graham e Simon Roy (Imaxe)
Saga, de Brian K. Vaughan e Fiona Staples (Imaxe)

Mellor serie nova
Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline e Braden Lamb (kaboom!)
Bandette, de Paul Tobin e Colleen Coover (Monkeybrain)
Fatale, de Ed Brubaker e Sean Phillips (Imaxe)
Hawkeye, de Matt Fraction e David Aja (Marvel)
Saga, de Brian K. Vaughan e Fiona Staples (Imaxe)

Mellor publicación infantil (ata 7 anos)
Babymouse for President, de Jennifer L. Holm e Matthew Holm (Random House)
Benny e Penny in Lights Out, de Geoffrey Hays (Toon Books / Candlewick)
Kitty & Dino, de Sara Richard (Yen Press / Hachette)
Maya Makes a Mess, de Rutu Modan (Toon Books / Candlewick)
Zig e Wikki en The Cow, de Nadja Spiegelman e Trade Loeffler (Toon Books / Candlewick)

Mellor publicación xuvenil (8-12 anos)
Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline e Braden Lamb (kaboom!)
Amuleto Libro 5: Príncipe dos Elfos, de Kazu Kibuishi (Escolástico)
Cow Boy: A Boy and His Horse, de Nate Cosby e Chris Eliopoulos (Archaia)
Crogan's Loyalty, de Chris Schweizer (Oni)
Hilda and the Midnight Giant, de Luke Pearson (Nobrow)
Road to Oz, de L. Frank Baum, adaptado por Eric Shanower e Skottie Young (Marvel)

Mellor publicación para adolescentes (13-17)
Tempo de aventura: Marceline and the Scream Queens, de Meredith Gran (kaboom!)
Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, de Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies / Disney Hyperion)
Ichiro, de Ryan Inzana (Houghton Mifflin)
Spera, vol. 1 de Josh Tierney et al. (Archaia)
A Wrinkle in Time, de Madeleine L'Engle, adaptado por Hope Larson (FSG)

Mellor publicación humorística
Adventure Time, de Ryan North, Shelli Paroline de Braden Lamb (kaboom!)
BBXX: Baby Blues Decades 1 & 2, de Jerry Scott e Rick Kirkman (Andrews McMeel)
Darth Vader and Son, de Jeffrey Brown (Crónica)
Naked Cartoonists, editado por Gary Groth (Fantagraphics)

Mellor cómic dixital
Formiga Cómicpor Michael DeForge
Bandetade Paul Tobin e Colleen Coover
Todo vai doerpor Farel Dalrymple
O noso tellado manchado de sanguepor Ryan Andrews
Oyster War de Ben Towle

Mellor antoloxía
Dark Horse Presents, editado por Mike Richardson (Dark Horse)
No Straight Lines: Four Decades of Queer Comics, editado por Justin Hall (Fantagraphics)
Nobrow # 7: Brave New World, editado por Alex Spiro e Sam Arthur (Nobrow)
2000 dC, editado por Matt Smith (Rebellion)
Where Is Dead Zero?, Editado por Jeff Ranjo (Where Is Dead Zero?)

Mellor traballo baseado na realidade
Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, de Joseph Lambert (Center for Cartoon Studies / Disney Hyperion)
A familia Carter: Non esquezas esta canción, de Frank M. Young e David Lasky (Abrams ComicArts)
Unha vida chinesa, de Li Kunwu e P. Ôtié (autohéroe feito)
A espera infinita e outras historias, de Julia Wertz (Koyama Press)
Canicas: Mania, Depression, Michelangelo & Me, de Ellen Forney (Gotham Books)
Nunca o saberás, libro 3: Un corazón de soldado, de C. Tyler (Fantagraphics)

Mellor novela gráfica
Novas historias de construción de Chris Ware (Panteón)
Goliath, de Tom Gauld (debuxado e trimestral)
A colmea, de Charles Burns (Panteón)
Unterzakhn de Leela Corman (Schocken)
Nunca o saberás, libro 3: Un corazón de soldado, de C. Tyler (Fantagraphics)

Mellor adaptación doutro medio
Chico e Rita, de Fernando Trueba e Javier Mariscal (Self Made Hero)
Homer Odyssey, adaptado por Seymour Chwast (Bloomsbury)
Parker de Richard Stark: The Score, adaptado por Darwyn Cooke (IDW)
Road to Oz, de L. Frank Baum, adaptado por Eric Shanower e Skottie Young (Marvel)
A Wrinkle in Time, de Madeleine L'Engle, adaptado por Hope Larson (FSG)

Mellor novela gráfica (reedición)
Cruisin 'with the Hound, de España (Fantagraphics)
Ed o payaso feliz de Chester Brown (debuxado e trimestral)
Todo xuntos: historias recollidas, de Sammy Harkham (PictureBox)
Cabezas ou colas, de Lilli Carré (Fantagraphics)
King City, de Brandon Graham (TokyoPop / Image)
Sailor Twain, ou A serea de Hudson de Mark Siegel (primeiro segundo)

Mellor proxecto de reedición de papel de xornal
Flash Gordon de Alex Raymond e Jungle Jim, vol. 2, editado por Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Mister Twee Deedle: Sprightly Cousin de Raggedy Ann, de Johnny Gruelle, editado por Rick Marschall (Fantagraphics)
Percy Crosby's Skippy, vol. 1, editado por Jared Gardner e Dean Mullaney (IDW / Library of American Comics)
Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, de Walt Kelly, editado por Carolyn Kelly e Kim Thompson (Fantagraphics)
O capitán Easy de Roy Crane: The Complete Sunday Newspaper Strips, vol. 3, editado por Rick Norwood (Fantagraphics)

Mellor proxecto de reedición de cómics
Arquivos do crime non paga, editado por Philip Simon e Kitchen, Lind & Associates (Dark Horse)
Daredevil Born Again: Artist's Edition de David Mazzucchelli, editado por Scott Dunbier (IDW)
Wally Wood's EC Stories: Artist's Edition, editado por Scott Dunbier (IDW)
O tío Scrooge de Walt Disney: só un vello pobre, de Carl Barks, editado por Gary Groth (Fantagraphics)
Young Romance: The Best of Simon & Kirby's Romance Comics, editado por Michel Gagné (Fantagraphics)

Mellor edición americana de material estranxeiro
Abelard, por Régis Hautiere e Renaud Dillies (NBM)
Jason's Athos in America (Fantagraphics)
Blacksad: Silent Hell, de Juan Díaz Canales e Juanjo Guarnido (Dark Horse)
The Making of, de Brecht Evens (debuxado e trimestral)
Monsieur Jean: The Singles Theory, de Philippe Dupuy e Charles Berberian (Humanoides)
New York Mon Amour, de Benjamin LeGrand, Dominique Grange e Jacques Tardi (Fantagraphics)

Mellor edición americana de material estranxeiro (Asia)
Barbara por Osamu Tezuka (Manga dixital)
Unha vida chinesa, de Li Kunwu e P. Ôtié (autohéroe feito)
Naoki Urasawa's 20th Century Boys, de Naoki Urasawa (VIZ Media)
Nonnonba, por Shigeru Mizuki (debuxado e trimestral)
Thermae Romae, de Mari Yamazaki (Yen Press / Hachette)

Mellor guionista
Ed Brubaker, Fatale (Imaxe)
Fracción Matt, Hawkeye (Marvel); Casanova: Avaritia (icona Marvel)
Brandon Graham, múltiples cabezas, profeta (Imaxe)
Jonathan Hickman, The Manhattan Projects (Imaxe)
Brian K. Vaughan, Saga (Imaxe)
Frank M. Young, The Carter Family (Abrams ComicArts)

Mellor autor completo
Charles Burns, The Hive (Panteón)
Gilbert Hernández, Novas historias de amor e foguetes, vol. 5 (Fantagraphics)
Jaime Hernández, Novas historias de amor e foguetes, vol. 5 (Fantagraphics)
Luke Pearson, Hilda and the Midnight Giant, Everything We Miss (Nobrow)
C. Tyler, You Never Know, Libro 3: A Soldier's Heart (Fantagraphics)
Chris Ware, Construíndo historias (Panteón)

Mellor debuxante / tinteiro
David Aja, Hawkeye (Marvel)
Becky Cloonan, Conan the Barbarian (Dark Horse); The Muse (autoeditado)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Sean Phillips, Fatale (Imaxe)
Joseph Remnant, Cleveland de Harvey Pekar (Zip Comics / Top Shelf)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Rocketeer: Charge of Doom (IDW)

Mellor artista plástico / multimedia
Brecht Evens, The Making Of (debuxado e trimestral)
Juanjo Guarnido, Blacksad (Dark Horse)
Teddy Kristiansen, The Red Diary / The RE [a] D Diary (MAN OF ACTION / Image)
Lorenzo Mattotti, The Crackle of the Frost (Fantagraphics)
Katsuya Terada, The Monkey King vol. 2 (Cabalo Oscuro)

Mellor artista de portada
David Aja, Hawkeye (Marvel)
Brandon Graham, King City, Múltiples cabezas, Elephantmen # 43 (Imaxe)
Sean Phillips, Fatale (Imaxe)
Yuko Shimizu, The Unwritten (Vertigo / DC)
J, H. Williams III, Batwoman (DC)

Mellor colorista
Charles Burns, The Hive (Panteón)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Brandon Graham, Múltiples cabezas (Imaxe)
Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (Imaxe); BPRD, Conan o bárbaro, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive (Dark Horse)
Chris Ware, Construíndo historias (Panteón)

Mellor fabricante de signos
Paul Grist, Mudman (Imaxe)
Troy Little, Angora Napkin 2: Harvest of Revenge (IDW)
Joseph Remnant, Cleveland de Harvey Pekar (Zip Comics / Top Shelf)
C. Tyler, You Never Know, Libro 3: A Soldier's Heart (Fantagraphics)
Chris Ware, Construíndo historias (Panteón)

Mellor publicación xornalística de banda deseñada
Alter Ego, editado por Roy Thomas (TwoMorrows)
ComicsAlliance, de Joe Hughes, Caleb Goellner e Andy Khouri
The Comics Reporter, de Tom Spurgeon
robots 6, producido por Comic Book Resources
tcj.com, de Timothy Hodler e Dan Nadel (Fantagraphics)

Mellor banda deseñada
The Art of Daniel Clowes: Modern Cartoonist, editado por Alvin Buenaventura (Abrams ComicArts)
Marie Severin: A amante alegre dos cómics, de Dewey Cassell (TwoMorrows)
Marvel Comics: The Untold Story, de Sean Howe (HarperCollins)
Mastering Comics, de Jessica Abel e Matt Madden (primeiro segundo)
Team Cul De Sac: Cartoonists Draw the Line at Parkinson's, editado por Chris Sparks (Andrews McMeel)
Carpintería: Wallace Wood 1927–1981, editado por Frédéric Manzano (CasalSolleric / IDW)

Mellor traballo didáctico / académico
Cómics autobiográficos: escritura de vida en imaxes, de Elisabeth El Refaie (University Press de Mississippi)
Cómics contra arte, de Bart Beaty (University of Toronto Press)
Crockett Johnson e Ruth Krauss: Como unha parella improbable atopou o amor, esquivou ao FBI e transformou a literatura infantil, de Philip Nel (University Press de Mississippi)
Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, de Susan E. Kirtley (University Press de Mississippi)
A poética de Slumberland, de Scott Bukatman (University of California Press)

Mellor deseño
Construíndo historias, deseñado por Chris Ware (Panteón)
Dal Tokyo, deseñado por Gary Panter e Family Sohn (Fantagraphics)
Daredevil Born Again: Artist's Edition, de David Mazzucchelli, deseñado por Randy Dahlk (IDW)
Mister Twee Deedle: Sprightly Cousin de Raggedy Ann, deseñado por Tony Ong (Fantagraphics)
Wizzywig, deseñado por Ed Piskor e Chris Ross (Top Shelf)

Máis información: Marcos Martín e Akira Comics levan un Eisner

Fonte - Entrecómica

Mellor edición americana de material estranxeiro


O contido do artigo adhírese aos nosos principios de ética editorial. Para informar dun erro faga clic en aquí.

Sexa o primeiro en opinar sobre

Deixa o teu comentario

Enderezo de correo electrónico non será publicado. Os campos obrigatorios están marcados con *

*

*

  1. Responsable dos datos: Miguel Ángel Gatón
  2. Finalidade dos datos: controlar SPAM, xestión de comentarios.
  3. Lexitimación: o seu consentimento
  4. Comunicación dos datos: os datos non serán comunicados a terceiros salvo obrigación legal.
  5. Almacenamento de datos: base de datos aloxada por Occentus Networks (UE)
  6. Dereitos: en calquera momento pode limitar, recuperar e eliminar a súa información.