Nomeado para o Eisner 2014

Nomeado para o Eisner 2014

Outro ano anunciáronse os nomeados aos prestixiosos (os máis) premios Eisner e outro ano contamos cos nosos autores. Neste caso, David Aja repite que a este paso vai converterse nun dos nomeados habituais e por primeira vez vemos dous nomes de autores galegos, os da gran Emma Ríos polo seu traballo en Pretty Deadly e o de José Domingo (ou Joe Sunday como quere que o chamen agora) para a edición de Aventuras dun empregado de oficina xaponés. Parabéns polo simple feito de estar entre os potenciais gañadores dos tres. A lista completa é a seguinte:

Mellor relato curto
"Go Owls", de Adrian Tomine, en Optic Nerve # 13 (debuxado e trimestral)
"Mars to Stay", de Brett Lewis e Cliff Chiang, en Witching Hour (DC)
"Seaside Home", de Josh Simmons, en Habit # 1 (Oily)
"Sen título", de Gilbert Hernandez, en Love and Rockets: New Stories # 6 (Fantagraphics)
"Cando a túa casa está a arder, deberías cepillar os dentes", de Matthew Inman, theoatmeal.com/comics/house

Mellor número único
Demeter de Becky Cloonan (autoeditado)
Hawkeye # 11: "Pizza Is My Business", de Matt Fraction e David Aja (Marvel)
Love and Rockets: New Stories # 6, de Gilbert Hernandez e Jaime Hernandez (Fantagraphics)
Viewotron # 2, de Sam Sharpe (autoeditado)
Watson e Holmes # 6, de Brandon Easton e N. Steven Harris (New Paradigm Studios)

Para ver os nomeados no resto das categorías, só tes que facer clic en Ler máis.

Mellor serie
East of West, de Jonathan Hickman e Nick Dragotta (Imaxe)
Hawkeye, de Matt Fraction e David Aja (Marvel)
Nowhere Men, de Eric Stephenson e Nate Bellegarde (Imaxe)
Saga, de Brian K. Vaughan e Fiona Staples (Imaxe)
Sex Criminals, de Matt Fraction e Chip Zdarsky (Imaxe)

Mellor serie limitada
The Black Beetle: No Way Out, de Francesco Francavilla (Dark Horse)
Colder, de Paul Tobin e Juan Ferreyra (Dark Horse)
47 Ronin, de Mike Richardson e Stan Sakai (Dark Horse)
Trillium, de Jeff Lemire (Vertigo / DC)
The Wake, de Scott Snyder e Sean Murphy (Vertigo / DC)

Mellor serie nova
High Crimes, de Christopher Sebela e Ibrahim Moustafa (Monkeybrain)
Lazarus, de Greg Rucka e Michael Lark (Imaxe)
Rat Queens, de Kurtis J. Wiebe e Roc Upchurch (Imaxe / Shadowline)
Sex Criminals, de Matt Fraction e Chip Zdarsky (Imaxe)
Watson e Holmes, de Karl Bollers, Rick Leonardi, Paul Mendoza e outros (New Paradigm Studios)

Mellor publicación infantil (ata 7 anos)
Benjamin Bear en Bright Ideas, de Philippe Coudray (TOON Books)
The Big Wet Balloon, de Liniers (Libros TOON)
Itty Bitty Hellboy, de Art Baltazar e Franco (Dark Horse)
Odd Duck, de Cecil Castellucci e Sara Varon (primeiro segundo)
Otto's Backwards Day, de Frank Cammuso (con Jay Lynch) (TOON Books)

Mellor publicación xuvenil (8-12 anos)
As aventuras da rapaza do superheroe, de Faith Erin Hicks (Dark Horse)
Hilda and the Bird Parade, de Luke Pearson (Nobrow)
Jane, o raposo e eu, de Fanny Britt e Isabelle Arsenault (Groundwood)
O neno perdido, de Greg Ruth (Graphix / Scholastic)
Mouse Guard: Legends of the Guard, vol. 2, editado por David Petersen, Paul Morrissey e Rebecca Taylor (Archaia / BOOM!)
Star Wars: Academia Jedi, de Jeffrey Brown (Scholastic)

Mellor publicación para adolescentes (13-17)
Battling Boy, de Paul Pope (primeiro segundo)
Bluffton: My Summers with Buster, de Matt Phelan (Candlewick)
Boxers and Saints, de Gene Luen Yang (primeiro segundo)
Cans de guerra, de Sheila Keenan e Nathan Fox (Graphix / Scholastic)
March (primeiro libro), de John Lewis, Andrew Aydin e Nate Powell (Top Shelf)
Templario, de Jordan Mechner, LeUyen Pham e Alex Puviland (primeiro segundo)

Mellor publicación humorística
As aventuras da rapaza do superheroe, de Faith Erin Hicks (Dark Horse)
O Quixote completo, de Miguel de Cervantes e Rob Davis (SelfMadeHero)
The (True!) History of Art, de Sylvain Coissard e Alexis Lemoine (SelfMadeHero)
A pequena princesa de Vader por Jeffrey Brown (Crónica)
You're Just Jealous of My Jetpack, de Tom Gauld (debuxado e trimestral)

Mellor cómic dixital
As moscas do corvo, de Melanie Gillman, www.melaniegillman.com
Failing Sky, de Dax Tran-Caffee, failingsky.com
High Crimes, de Christopher Sebela e Ibrahim Moustafa (Monkeybrain), www.monkeybraincomics.com/titles/high-crimes/
O último monstro mecánico de Brian Fies, lastmechanicalmonster.blogspot.com
A fariña de avea de Matthew Inman, theoatmeal.com

Mellor antoloxía
Dark Horse Presents, editado por Mike Richardson (Dark Horse)
Nobrow # 8: Hysteria, editado por Sam Arthur e Alex Spiro (Nobrow)
Outlaw Territory, editado por Michael Woods (Imaxe)
Smoke Signal, editado por Gabe Fowler (Desert Island)
Thrilling Adventure Hour, de Ben Acker, Ben Blacker e outros (Archaia / BOOM!)

Mellor traballo baseado na realidade
A Bag of Marbles, de Joseph Joffo, Kris e Vincent Bailly (Graphic Universe / Lerner)
The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, de Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson e Kyle Baker (M Press / Dark Horse)
Árbore xenealóxica Hip Hop, vol. 1 de Ed Piskor (Fantagraphics)
March (primeiro libro), de John Lewis, Andrew Aydin e Nate Powell (Top Shelf)
Hoxe é o último día do resto da túa vida, de Ulli Lust (Fantagraphics)
Woman Rebel: The Margaret Sanger Story, de Peter Bagge (debuxado e trimestral)

Mellor álbum gráfico (novo)
Bluffton: My Summers with Buster, de Matt Phelan (Candlewick)
A Enciclopedia da Terra Temprana, de Isabel Greenberg (Little, Brown)
Good Dog de Graham Chaffee (Fantagraphics)
Homesick por Jason Walz (Tinto Press)
A propiedade, de Rutu Modan (debuxado e trimestral)
War Brothers, de Sharon McKay e Daniel LaFrance (Annick Press)

Mellor adaptación doutro medio
O castelo, de Franz Kafka, adaptado por David Zane Mairowitz e Jaromír 99 (SelfMadeHero)
O Quixote completo, de Miguel de Cervantes, adaptado por Rob Davis (SelfMadeHero)
Django Unchained, adaptado por Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, RM Guéra e outros (DC / Vertigo)
Richard Stark's Parker: Slayground, de Donald Westlake, adaptado por Darwyn Cooke (IDW)
The Strange Tale of Panorama Island, de Edogawa Rampo, adaptado por Suehiro Maruo (Último suspiro)

Mellor álbum gráfico (reedición)
The Creep, de John Arcudi e Jonathan Case (Dark Horse)
Secado de mans en América e outras historias, por Ben Katchor (Panteón)
Heck de Zander Cannon (estante superior)
Día de Xullo, de Gilbert Hernandez (Fantagraphics)
RASL, de Jeff Smith (Libros de debuxos animados)
Solo: The Deluxe Edition, editado por Mark Chiarello (DC)

Mellor proxecto de reedición de papel de xornal
Barnaby, vol. 1 de Crockett Johnson, editado por Philip Nel e Eric Reynolds (Fantagraphics)
Cómics diarios de Percy Crosby, vol. 2: 1928-1930, editado por Jared Gardner e Dean Mullaney (LOAC / IDW)
Príncipe Valiant vols. 6-7, de Hal Foster, editado por Kim Thompson (Fantagraphics)
Society Is Nix: Gleeful Anarchy at the Dawn of the American Comic Strip, editado por Peter Maresca (Sunday Press)
Tarzán: as tiras de xornal completas de Russ Manning, vol. 1, editado por Dean Mullaney (LOAC / IDW)
VIP: O mundo tolo de Virgil Partch, editado por Jonathan Barli (Fantagraphics)

Mellor proxecto de reedición de cómics
Best of EC Artist's Edition, editado por Scott Dunbier (IDW)
Canteen Kate de Matt Baker (Canton Street Press)
Nos días da multitude, de Jack Kirby (DC)
MAD Artist's Edition, editada por Scott Dunbier (IDW)
The Spirit Artist's Edition de Will Eisner, editado por Scott Dunbier (IDW)

Mellor edición americana de material estranxeiro
As aventuras dun empresario xaponés, de José Domingo (Nobrow)
¡Maldita sexa esta guerra! por Jacques Tardi e Jean-Pierre Verney (Fantagraphics)
Incidentes na noite, libro primeiro, de David B. (Libros incivilizados)
Hoxe é o último día do resto da túa vida, de Ulli Lust (Fantagraphics)
Cando David perdeu a voz, de Judith Vanistendael (SelfMadeHero)

Mellor edición americana de material estranxeiro (Asia)
O corazón de Tomás, de Moto Hagio (Fantagraphics)
Os misteriosos homes subterráneos, de Osamu Tezuka (PictureBox)
Showa: A History of Japan, 1926–1939, de Shigeru Mizuki (debuxado e trimestral)
Cumio dos Deuses, vol. 4, de Yemmakura Baku e Jiro Taniguchi (Fanfare / Ponent Mon)
Utsubora: A historia dun novelista, de Asumiko Nakamura (vertical)

Mellor guionista
Kelly Sue DeConnick, Pretty Deadly (Imaxe); Captain Marvel (Marvel)
Fracción Matt, criminais sexuais (Imaxe); Hawkeye, Fantastic Four, FF (Marvel)
Jonathan Hickman, East of West, The Manhattan Projects (Imaxe); Avengers, Infinity (Marvel)
Scott Snyder, Batman (DC); American Vampire, The Wake (DC / Vertigo)
Eric Stephenson, Nowhere Men (Imaxe)
Brian K. Vaughan, Saga (Imaxe)

Mellor autor completo
sabel Greenberg, The Encyclopedia of Early Earth (Little, Brown)
Jaime Hernández, Amor e foguetes Novas historias # 6 (Fantagraphics)
Terry Moore, Rachel Rising (Estudio abstracto)
Luke Pearson, Hilda and the Bird Parade (Nobrow)
Matt Phelan, Bluffton: Os meus veráns con Buster (Candlewick)
Judith Vanistendael, Cando David perdeu a voz (SelfMadeHero)

Mellor debuxante / tinteiro
Nate Bellegarde, Nowhere Men (Imaxe)
Nick Dragotta, East of West (Imaxe)
Sean Murphy, The Wake (DC / Vertigo)
Nate Powell, marzo (primeiro libro) (andel superior)
Emma Ríos, Bastante mortal (Imaxe)
Thomas Yeates, Born of the Desert Born: A Graphic Novel (Bantam)

Mellor artista plástico / multimedia
Andrew C. Robinson, The Fifth Beatle (Dark Horse)
Sonia Sanchéz, Aquí Estou (Capstone)
Fiona Staples, Saga (Imaxe)
Ive Svorcina, Thor (Marvel)
Marguerite Van Cook, 7 millas por segundo (Fantagraphics)
Judith Vanistendael, Cando David perdeu a voz (SelfMadeHero)

Mellor artista de portada
David Aja, Hawkeye (Marvel)
Mike Del Mundo, X-Men Legacy (Marvel)
Sean Murphy / Jordie Belaire, The Wake (DC / Vertigo)
Emma Ríos, Bastante mortal (Imaxe)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel)
Fiona Staples, Saga (Imaxe)

Mellor colorista
Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero (Imaxe); O Masivo (Cabalo Oscuro); Tom Strong (DC); X-Files Tempada 10 (IDW); Capitán Marvel, Viaxe ao misterio (Marvel); Numbercruncher (Titán); Quantum and Woody (Valiant)
Steve Hamaker, Mylo Xyloto (Bongo), Strangers in Paradise 20th Anniversary Issue 1 (Abstract Studio), RASL (Cartoon Books)
Matt Hollingsworth, Hawkeye, Daredevil: End of Days (Marvel); The Wake (DC / Vertigo)
Frank Martin, ao leste do oeste (Imaxe)
Dave Stewart, Abe Sapien, Baltimore: The Infernal Train, BPRD: Hell on Earth, Conan the Barbarian, Hellboy: Hell on Earth, The Massive, The Shaolin Cowboy, Sledgehammer 44 (Dark Horse)

Mellor fabricante de signos
Darwyn Cooke, Parker de Richard Stark: Slayground (IDW)
Carla Speed ​​McNeil, Bad Houses; Buscador en Dark Horse Presents (Dark Horse)
Terry Moore, Rachel Rising (Estudio abstracto)
Ed Piskor, árbore xenealóxico de Hip Hop (Fantagraphics)
Britt Wilson, Adventure Time con Fiona e Cake (kaBOOM!)

Mellor publicación xornalística de banda deseñada
Recursos de banda deseñada, producido por Jonah Weiland
The Comics Journal # 302, editado por Gary Groth e Kristy Valenti (Fantagraphics)
Cómics e Cola de Zainab Akhtar
Comics Multiversity, editado por Matthew Meylikhov
tcj.com, editado por Dan Nadel e Timothy Hodler (Fantagraphics)

Mellor banda deseñada
Al Capp: Unha vida ao contrario, de Michael Schumacher e Denis Kitchen (Bloomsbury)
The Art of Rube Goldberg, seleccionado por Jennifer George (Abrams ComicArts)
Co-Mix: unha retrospectiva de cómics, gráficos e retallos, por Art Spiegelman (debuxado e trimestral)
Genius, ilustrado: A vida e a arte de Alex Toth, de Dean Mullaney e Bruce Canwell (LOAC / IDW)
The Love and Rockets Companion, editado por Marc Sobel e Kristy Valenti (Fantagraphics)

Mellor traballo didáctico / académico
Imaxes anti-estranxeiras en American Pulps e cómics, 1920-1960, por Nathan Vernon Madison (McFarland)
Black Comics: Politics of Race and Representation, editado por Sheena C. Howard e Ronald L. Jackson II (Bloomsbury)
Debuxo da vida: memoria e subxectividade no cómic, editado por Jane Tolmie (University Press de Mississippi)
International Journal of Comic Art, editado por John A. Lent
The Superhero Reader, editado por Charles Hatfield, Jeet Heer e Kent Worcester (University Press de Mississippi)

Mellor deseño
The Art of Rube Goldberg, deseñado por Chad W. Beckerman (Abrams ComicArts)
Beta Testing the Apocalypse, deseñado por Tom Kaczynski (Fantagraphics)
Genius, Ilustrado: A vida e a arte de Alex Toth, deseñado por Dean Mullaney (LOAC / IDW)
A Gran Guerra: 1 de xullo de 1916: o primeiro día da batalla do Somme: un panorama, de Joe Sacco, deseñado por Chin-Yee Lai (Norton)
Little Tommy Lost, libro 1, deseñado por Cole Closser (Koyama)


O contido do artigo adhírese aos nosos principios de ética editorial. Para informar dun erro faga clic en aquí.

Sexa o primeiro en opinar sobre

Deixa o teu comentario

Enderezo de correo electrónico non será publicado. Os campos obrigatorios están marcados con *

*

*

  1. Responsable dos datos: Miguel Ángel Gatón
  2. Finalidade dos datos: controlar SPAM, xestión de comentarios.
  3. Lexitimación: o seu consentimento
  4. Comunicación dos datos: os datos non serán comunicados a terceiros salvo obrigación legal.
  5. Almacenamento de datos: base de datos aloxada por Occentus Networks (UE)
  6. Dereitos: en calquera momento pode limitar, recuperar e eliminar a súa información.