Vinderne af den prestigefyldte Harvey Awards, blandt dem høstet af Kirkman og Levende død, Og Robert smuldre som den bedste ordfører.
BEDSTE SCRIPTWRITER
- Jason Aaron, "Scalped", Vertigo / DC Comics
- Geoff Johns, "Blackest Night", DC Comics
- Robert Kirkman, "The Walking Dead," Image Comics
- Jeff Kinney, "Diary Of A Wimpy Kid # 3: The Last Straw," Amulet Books
- Mark Waid, "Uforløselig", Boom! Studios
BEDSTE SKUFFE
- Robert Crumb, "Book Of Genesis", WW Norton
- Guy Davis, "Bprd: Black Goddess", Dark Horse Comics
- Brian Fies, “Hvad der skete med morgendagens verden?”, Abrams ComicArts
- David Petersen, "Mouse Guard: Winter 1152?, Archaia Studios Press
- Frank Quitely, "Batman And Robin", DC Comics
- JH Williams III, "Detective Comics", DC Comics
BEDSTE FULDE FORfatter
- Darwyn Cooke, "Richard Starks Parker: The Hunter", IDW
- Jeff Kinney, "Diary Of A Wimpy Kid # 3: The Last Straw," Amulet Books
- Roger Langridge, “The Muppet Show Comic Book”, Boom! Studios
- David Mazzucchelli, “Asterios Polyp”, Pantheon
- Seth, "George Sprott (1894-1975)", tegnet og kvartalsvis
BEDSTE MARKER
- Chris Eliopoulos, "Franklin Richards: Son Of A Genius" -historier, Marvel Comics
- Brian Fies, “Hvad der skete med morgendagens verden?”, Abrams ComicArts
- Thomas Mauer, "Rapture", Dark Horse Comics
- David Mazzucchelli, "Asterios Polyp", Pantheon
- Richard Starkings, "Elephantmen," Image Comics
BEDSTE INKER
- Oclair Albert, “Blackest Night”, DC Comics
- Steve Ellis, "High Moon", Zuda / DC Comics
- Klaus Janson, "Amazing Spider-Man", Marvel Comics
- Jeff Kinney, "Diary Of A Wimpy Kid # 3: The Last Straw," Amulet Books
- Mark Morales, "Thor", Marvel Comics
BEDSTE FARVER
- Brian Fies, “Hvad der skete med morgendagens verden?”, Abrams ComicArts
- Steve Hamaker, "Bone: Crown Of Horns", Graphix
- Laura Martin, "The Rocketeer: The Complete Adventures", IDW
- David Mazzucchelli, “Asterios Polyp”, Pantheon
- Dave Stewart, "BPRD: Black Goddess," Dark Horse Comics
BEDSTE PORTADIST
- Jenny Frison, "Drømmeren," IDW
- Mike Mignola, "Hellboy: The Bride Of Hell", Dark Horse Comics
- Michael Avon Oeming, "Mus Templar: Destiny, Part I," Image Comics
- Frank Quitely, "Batman And Robin", DC Comics
- JH Williams III, "Detective Comics", DC Comics
BEDSTE NYE TALENT
- Kevin Cannon, "Far Arden," øverste hylde
- Rob Guillory, "Chew", Image Comics
- Reinhard Kleist, "Johnny Cash: I See A Darkness", Abrams ComicArts
- Nathan Schreiber, "Act-I-Vate: Power Out," http://act-i-vate.com
- Matthew Weldon, "New Brighton Archaeological Society", Image Comics
BEDSTE NYE SERIE
- "Batman And Robin", DC Comics
- "Tygge", Image Comics
- "Uforløselig", Boom! Studios
- "Sweet Tooth", Vertigo / DC Comics
- "Unwritten", Vertigo / DC Comics
BEDSTE UENDELIGE SERIER ELLER MINI-SERIER
- "Beasts Of Burden", Dark Horse Comics
- "Diary Of A Wimpy Kid", Amulet Books
- "Ganges", Fantagraphics Books
- "Invincible", Image Comics
- "Scalped", Vertigo / DC Comics
- "The Walking Dead", billedtegneserier
BEDSTE ORIGINALPUBLIKATION FOR UNGRE LÆSERE
- "Amulet: Storekeeper's Curse", Graphix
- "Diary Of A Wimpy Kid # 3: The Last Straw", Amulet Books
- "Grown-Ups Are Dumb", Hyperion Books
- "The Muppet Show Comic Book", Boom! Studios
- "New Brighton Archaeological Society", Image Comics
- "3-2-3 Detective Agency", Amulet Books
BEDSTE ANTOLOGI
- “Act-I-Vate”, http://act-i-vate.com
- “Fly nr. 6?, Villard
- "Popgun # 3?, Image Comics
- "Strange Tales", Marvel Comics
- "Wednesday Comics", DC Comics
BEDSTE ORIGINALALBUM
- "Asterios Polyp", af David Mazucchelli, Pantheon
- “Book Of Genesis”, af Robert Crumb, WW Norton
- "George Sprott (1894-1975)", af Seth, Drawn og Quarterly
- "Fodnoter i Gaza" af Joe Sacco, Metropolitan Books
- “Stitches”, af David Small, WW Norton
- "Hvad der skete med morgendagens verden?", Af Brian Fies, Abrams ComicArts
BEDSTE TIDLIGERE UDGIVET ALBUM
- “AD: New Orleans After The Deluge”, af Josh Neufeld, Pantheon
- "Collected Essex County", af Jeff Lemire, øverste hylde
- “Graveslinger”, af Shannon Denton, Jeff Mariotte, John Cboins og Nina Sorat, IDW
- “Masterpiece Comics”, af R. Sikoryak, tegnet og kvartalsvis
- "Mus Templar Volume 1" af Bryan JL Glass og Michael Avon Oeming, Image Comics
BEDSTE VIGNETTE ELLER TRYK STRIP
- “Cul-De-Sac”, af Richard Thompson, Universal Press Syndicate
- “Foxtrot”, af Bill Amend, Universal Press Syndicate
- "Get Fuzzy" af Darby Conley, United Feature Syndicate
- "Mutts" af Patrick McDonnell, King Features Syndicate
- “Pearls Before Swine”, af Stephan Pastis, United Feature Syndicate
BEDSTE NATIONALE MATERIALE RE-EDITION PROJEKT
- "The Best Of Simon And Kirby", af Joe Simon og Jack Kirby; redigeret af Steve Saffel, Titan Books
- “Humbug”, udtænkt og redigeret af Harvey Kurtzman og skabt af Harvey Kurtzman, Jack Davis, Will Elder, Al Jaffee og Arnold Roth; redigeret af Gary Groth, Fantagraphics Books
- “Rip Kirby”, af Alex Raymond; redigeret af Dean Mullaney, IDW
- "The Rocketeer: The Complete Adventures" af Dave Stevens; redigeret af Scott Dunbier, IDW
- "The Toon Treasury Of Classic Children's Comics", redigeret af Art Spiegelman og Francoise Mouly, Abrams ComicsArt
BEDSTE AMERIKANSKE UDGAVE AF UDENLANDSK MATERIALE
- "The Art Of Osamu Tezuka: God Of Manga", af Helen McCarthy, Abrams ComicArts
- “Manga Kamishibai”, af Eric P. Nash, Abrams ComicArts
- “The Photographer”, af Emmanuel Guibert, Didier LeFevre og Frederic Lemercier, første sekund
- “Pluto: Urasawa X Tezuka”, af Naoki Urasawa og Takashi Nagasaki, nemlig Media
- “20th Century Boys”, af Naoki Urasawa, Viz Media
BEDSTE ONLINE-TEGNING
- “Hark! A Vagrant “, af Kate Beaton
- "High Moon", af Steve Ellis, David Gallaher og Scott O. Brown
- "Power Out", af Nathan Schreibe
- "PvP" af Scott Kurtz
- "Untitled", af Cameron Stewart
SÆRLIG PRIS FOR HUMOR I TEGNINGEN
- Evan Dorkin og Jill Thompson, "Beasts Of Burden", Dark Horse Books
- Jeff Kinney, "Diary Of A Wimpy Kid # 3: The Last Straw," Amulet Books
- Roger Landridge, “The Muppet Show Comic Book”, Boom! Studios
- Bryan Lee O'Malley, "Scott Pilgrim # 5?", Oni Press
- Andrew Pepoy, "The Adventures Of Simone & Ajax: A Christmas Caper", ComicMix
SÆRLIG PRIS FOR UDMÆRKELSE I PRÆSENTATION
- “Art OF Harvey Kurtzman: The Mad Genius Of Comics”, af Denis Kitchen og Paul Buhle, Abrams ComicArts
- “The Brinkley Girls: The Best Of Nell Brinkleys Cartoons From 1913-1940?, Redigeret af Trina Robbins, Fantagraphics Books
- "George Sprott (1894-1975)", af Seth, Drawn og Quarterly
- "The Rocketeer: The Complete Adventures" af Dave Stevens, redigeret af Scott Dunbier, IDW
- "Secret Identity: The Fetish Art Of Supermans Co-Creator Joe Shuster", redigeret af Craig Yoe, Abrams ComicArts
- "Wednesday Comics", redigeret af Mark Chiarello, DC Comics
BEDSTE BIOGRAFISKE, HISTORISKE ELLER AVISPRÆSENTATION
- “Alter-ego”, redigeret af Roy Thomas, TwoMorrows
- "Art Of Harvey Kurtzman: The Mad Genius Of Comics", af Denis Kitchen og Paul Buhle, Abrams ComicArts
- "The Best Of Simon And Kirby", af Joe Simon og Jack Kirby; redigeret af Steve Saffel, Titan Books
- "The Comics Journal", redigeret af Gary Groth, Michael Dean og Kristy Valenti, Fantagraphics Books
- “Underground Classics”, af James Danky og Denis Kitchen, Abrams ComicArts
BEDSTE ENHEDSNUMMER ELLER HISTORIE
- “Alec: The Years Have Pants”, af Eddie Campbell, Top Shelf
- "Asterios Polyp", af David Mazucchelli, Pantheon
- “Ganges # 3?, Af Kevin Huizenga, Fantagraphics Books
- "George Sprott (1894-1975)", af Seth, Drawn og Quarterly
- “Jonah Hex # 50?, Skrevet af Jimmy Palmiotti og Justin Gray, tegning af Darwyn Cooke, DC Comics
- “Richard Stark's Parker: The Hunter”, af Darwyn Cooke, IDW
- "Hvad der skete med morgendagens verden?", Af Brian Fies, Abrams ComicArts
DICK GIORDANO TILDELER TIL ÅRETS HUMANITÆRE
Tim Sale og Jerry Robinson
HELTINITIATIV TILDELING TIL EN LEVETID
Walt Simon