Već postoje kandidati za Eisner 2009

Eisnerova nagrada 2004

Via stripovi, primamo nominirane za ovu godinu u prestižnom Eisner Awards (kao što se često objašnjava laicima iz svijeta stripa, Oscara stripa). A nominirani su ...

NAJBOLJA KRATKA PRIČA

- „Stvarna veličina“ Chrisa Warea, u izdanju Kramers Ergot 7 (Buenaventura Press)
- "Čečenski rat, čečenske žene", Joe Sacco, na temu Živim ovdje (Panteon)
- "Nakaze", Laura Park, u Superior vitrini br. 3 (AdHouse)
- "Glenn Ganges u 'Pulverize'", Kevin Huizenga, u Gangesu br. 2 (Fantagraphics)
- "Ubistvo koje je napisao", Ian Boothby, Nina Matsumoto i Andrew Pepoy, u The Simpsons 'Treehouse of Horror # 14 (Bongo)

NAJBOLJE REDOVNE SERIJE

- All Star Superman, Grant Morrison i Frank Qu Quite (DC)
- Basne, Bill Willingham, Mark Buckingham, Steve Leialoha, Niko Henrichon, Andrew Pepoy i Peter Gross (Vertigo / DC)
- čudovište Naoki Urasawa, Naoki Urasawa (Viz)
- Thor, J. Michael Straczynski, Olivier Coipel, Mark Morales i drugi (Marvel)
- Usagi Yojimbo, autor Stan Sakai (Tamni konj)

NAJBOLJA OGRANIČENA SERIJA

- Groo: Pakao na zemlji, Sergio Aragonés i Mark Evanier (Tamni konj)
- Hellboy: The Crooked Man, Mikea Mignole i Richarda Corbena (Dark Horse)
- Locke & Key, Joe Hill i Gabriel Rodriguez (IDW)
- Omega Nepoznati, Jonathan Lethem, Karl Rusnak i Farel Dalrymple (Marvel)
- Dvanaestorica, J. Michael Straczynski i Chris Weston (Marvel)

NAJBOLJA NOVA SERIJA

- Air, G. Willow Wilson i MK Perker (Vertigo / DC)
- Echo, Terry Moore (Apstraktni studio)
- Nepobjedivi željezni čovjek, dey Matt Fraction i Salvador Larocca (Marvel)
- Madame Xanadu, Matt Wagner, Amy Reeder Hadley i Richard Friend (Vertigo / DC)
- Nepoznati vojnik, Joshua Dysart i Alberto Ponticelli (Vertigo / DC)

NAJBOLJA DJECA PUBLIKACIJA

- Amulet, knjiga 1: Kamenjar, DE Kazu Kabuishi (Scholastic Graphix)
- Cowa! IZ Akire Torijame (Viz)
- Princeza u ponoć, DE Andi Watson (Slika)
- Stinky, DE Eleanor Davis (RAW Junior)
- Tiny Titans, DE Art Baltazar i Franco (DC)

NAJBOLJA OBJAVA ZA MLADE

- Coraline, Neil Gaiman, adaptacija P. Craig Russell (HarperCollins knjige za djecu)
- Croganova osveta, Chris Schweizer (Oni)
- Dobri susjedi, knjiga 1: Kin, Holly Black i Ted Naifeh (Scholastic Graphix)
- Rapunzelova osveta, Shannon, Dean Hale i Nathan Hale (Bloomsbury Children's Books)
- Skim, Mariko Tamaki i Jillian Tamaki (Groundwood Books)

NAJBOLJA HUMOR POST

- Arsenic Lullaby Pulp Edition No. Zero, Douglas Paszkiewicz (Arsenic Lullaby)
- Chumble Spuzz, Ethan Nicolle (SLG)
- Herbie Archives, od “Sean O'Shea” (Richard E. Hughes) i Ogden Whitney (Dark Horse)
- Petey i Pussy, John Kerschbaum (Fantagraphics)
- Wondermark: Brade naših predaka, David Malki (Tamni konj)

NAJBOLJA ANTOLOGIJA

- Antologija grafičke fantastike, crtanih filmova i istinitih priča, vol. 2, uredio Ivan Brunetti (Yale University Press)
- Najbolji američki strip 2008, priredila Lynda Barry (Houghton Mifflin)
- Strip tetovaža: narativna umjetnost nadahnuta tekstom i muzikom Tori Amos, urednik Rantz Hoseley (slika)
- Kramers Ergot 7, urednik Sammy Harkham (Buenaventura Press)
- MySpace Dark Horse Presents, uredili Scott Allie i Sierra Hahn (Dark Horse)

NAJBOLJI DIGITALNI STRIP

- Bodyworld Dash Shawa
- Finder, Carla Speed ​​McNeil
- Ubistvo dame, autorke Eliza Frye
- Speak No Evil: Melanholija svemirskog Meksikanca, Elan Trinidad
- Vs., Alexis Sottile i Joe Infurnari

NAJBOLJI POSAO ZASNOVAN NA ISTINITIM ČINJENICAMA

- Alanov rat, DE Emmanuel Guibert (prva druga)
- Plave tablete: Pozitivna ljubavna priča, DE Frederik Peeters (Houghton Mifflin)
- Fishtown, DE Kevin Colden (IDW)
- Riznica ubistva XX. Vijeka: Dijete Lindberg, Rick Geary (NBM)
- Što je to, BY Lynda Barry (Crtano i tromjesečno)

NAJBOLJI ALBUM (IZVORNI)

- Alanov rat, Emmanuel Guibert (prvi drugi)
- Paul Goes Fishing, Michel Rabagliati (Crtano i tromjesečnik)
- Skim, Mariko Tamaki Y Jillian Tamaki (Groundwood Books)
- Progutaj me cijelu, Nate Powell (gornja polica)
- Tri sjene, Cyril Pedrosa (prva druga)

NAJBOLJI ALBUM (KOMPILACIJA)

- Berlin Book 2: City of Smoke, Jason Lutes (nacrtano i tromjesečnik)
- izdanje biblioteke Hellboy, sv. 1 i 2, Mike Mignola (Tamni konj)
- Sam & Max Surfin 'Highway izdanje HC, Steve Purcell (Telltale Games)
- Neboderi Srednjeg zapada, Joshua W. Cotter (AdHouse)
- Umbrella Academy, vol. 1: Apocalypse Suite deluxe izdanje, Gerard Way i Gabriel Bá (Dark Horse)

NAJBOLJI PROJEKT ILI ZBIRKA ARHIVSKIH TRAKA

- Potpuno malo siroče Annie, Harolda Greya (IDW)
- Objašnjavači, Jules Feiffer (Fantagraphics)
- Mali Nemo u Slumberlandu, Mnogo sjajnijih nedjelja, Winsor McCay (Sunday Press Books)
- Scorchy Smith i umjetnost Noela Sicklesa (IDW)
- Willie & Joe, Bill Mauldin (Fantagraphics)

NAJBOLJI ARHIVSKO-STRIPOVI PROJEKAT ILI ZBIRKA

- Kvarovi: Portret umjetnika kao mladog% @ & *! IZ Umetničkog špigelmana (Panteon)
- jeziva arhiva različitih umjetnika (tamni konj)
- Elektra Omnibus, Frank Miller i Bill Sienkiewicz (Marvel)
- Zbogom, Yoshihiro Tatsumi (crtano i tromjesečno)
- Herbie Archives, od “Sean O'Shea” (Richard E. Hughes) i Ogden Whitney (Dark Horse)

NAJBOLJE AMERIČKO IZDANJE MEĐUNARODNOG MATERIJALA

- Alanov rat, Emmanuel Guibert (prvi drugi)
- Gus i njegova banda, Chris Blain (prva druga)
- Posljednji mušketir, Jason (Fantagraphics)
- Rabinova mačka 2, Joann Sfar (Panteon)
- Tamara Drewe iz Posy Simmonds (Mariner / Houghton Mifflin)

NAJBOLJE AMERIČKO IZDANJE MEĐUNARODNO-JAPANSKOG MATERIJALA

- Cat Eyed Boy, Kazuo Umezu (Viz)
- Dororo, Osamu Tezuka (vertikalno)
- čudovište Naoki Urasawa, Naoki Urasawa (Viz)
- Potraga za nestalom djevojkom, Jiro Taniguchi (Fanfare / Ponent Mon)
- Solanin, autor Inio Asano (Viz)

NAJBOLJI SCENARIS

- Joe Hill: Lock & Key (IDW)
- J. Michael Straczynski: Thor, Dvanaestorica (Marvel)
- Mariko Tamaki: Skim (Groundwood Books)
- Matt Wagner: Zorro (Dynamite); Madame Xanadu (Vertigo / DC)
- Bill Willingham: Basne, Kuća misterija (Vertigo / DC)

NAJBOLJI KOMPLETNI UMJETNIK

- Ricky Geary: Riznica ubistva XX. Vijeka: Dijete Lindbergh (NBM); J. Edgar Hoover (Hill & Wang)
- Emmanuel Guibert: Alanov rat (prvi drugi)
- Jason Lutes: Berlin (crtano i tromjesečno)
- Cyril Pedrosa: Tri sjene (prva druga)
- Nate Powell: Progutaj me cijelu (gornja polica)
- Chris Ware: Acme knjižnica novosti (Acme)

NAJBOLJI LADICA / TINTA ILI LADICA / TIM TINTERA

- Gabriel Bá: Kišobranska akademija (Tamni konj)
- Mark Buckingham / Steve Leialoha: Basne (Vertigo / DC)
- Olivier Coipel / Mark Morales: Thor (Marvel)
- Guy Davis: BPRD (Tamni konj)
- Amy Reeder Hadley / Richard Friend: Madame Xanadu (Vertigo / DC)
- Jillian Tamaki: Skim (Groundwood Books)

NAJBOLJI SLIKAR / MULTIMEDIJSKI UMJETNIK

- Lynda Barry: Što je to (nacrtano i tromjesečno)
- Eddie Campbell: Nevjerovatni izvanredni monsieur Leotard (prva druga)
- Enrico Casarosa: Venecijanske kronike (Ateliér Fio / AdHouse)
- Scott Morse: Tigar! Tigre! Tigre! (Crveni prozor)
- Jill Thompson: Magic Trixie, Magic Trixie prespava (HarperCollins knjige za djecu)

NAJBOLJI PORTRET

- Gabrial Bá: Casanova (slika); Kišobranska akademija (Tamni konj)
- Jo Chen: Buffy ubojica vampira, Serenity (Tamni konj); Runaways (Marvel)
- Amy Reeder Hadley: Madame Xanadu (Vertigo / DC)
- James Jean: Basne (Vertigo / DC); Kišobranska akademija (Tamni konj)
- Matt Wagner: Zorro (Dynamite); Grendel: Evo vraga (mračni konj)

NAJBOLJI KOLORIST

- Steve Hamaker: Bone: Ghost Circles, Bone: Treasure Hunters (Scholastic Graphix)
- Trish Mulvihill: Joker (DC), 100 metaka (Vertigo / DC)
- Val Staples: Zločinac, anonimno (Marvelova ikona)
- Dave Stewart: Abe Sapien: Utapanje, BPRD, The Goon, Hellboy, Solomon Kane, The Unbrella Academy (Dark Horse); Torbe za tijelo (slika); Kapetan Amerika: bijeli (čudo)
- Chris Ware: Acme knjižnica novosti # 19 (Acme)

NAJBOLJI MARKER

- Faryl Dalrymple: Omega: Nepoznato (Marvel)
- Jimmy Gownley: Amelia pravila! (Renesansa)
- Scott Morse: Tigar! Tigre! Tigre! (Crveni prozor)
- Nate Powell: Progutaj me cijelu (gornja polica)
- Chris Ware: Acme knjižnica novosti # 19 (Acme)

PERIODIČNA OBJAVA NAJBOLJIH STRIPOVA

- Resursi iz stripova, producent Jonah Weiland
- The Comics Journal, uredili Gary Groth, Michael Dean i Kristy Valenti (Fantagraphics)
- Comics Reporter, producent Tom Spurgeon i Jordan Raphael
- Comics Comics, uredili Timothy Hodler i Dan Nadel (PictureBox)

NAJBOLJA KNJIGA O STRIPU

- Bill Mauldin: Život napred, Todd DePastino (Norton)
- Četka sa strašću: Umjetnost i život Davea Stevensa, urednici Arnie i Cathy Fenner (Underwood)
- Crtanje riječi i pisanje slika, Jessica Abel i Matt Madden (prva druga)
- Kirby: King of Comics, Mark Evanier (Abrams)
- Kuga od deset centa: Veliko strašilo iz stripova i kako je promijenilo Ameriku, David Hajdu (Picador / Farrar, Straus i Giroux)

NAJBOLJI DIZAJN PUBLIKACIJE

- Kvarovi: Portret umjetnika kao mladog% @ & *! dizajnirao Art Spiegelman (Panteon)
- Tetovaža stripa, dizajner Tom Muller, Art Direction Rantz Hoseley (slika)
- izdanja biblioteke Hellboy, dizajnirali Cary Grazzini i Mike Mignola (Dark Horse)
- Što je to, dizajnirala Lynda Barry (Crtano i tromjesečno)
- Willie i Joe, dizajner Jacob Covey (Fantagraphics)


Sadržaj članka pridržava se naših principa urednička etika. Da biste prijavili grešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji komentarišete

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obavezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostuje Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.