2012 Eisner Nominacije

u Eisner nagrade 2012 oni već imaju svoje kandidate. Špansko predstavljanje ovog puta odgovara Markos Martin, koji je kao i prošle godine nominovan za svoj rad u hazarder como Najbolji karikaturist y Najbolji izvođač naslovnice. Kompletna lista u nastavku:

NAJBOLJA KRATKA PRIČA
"Kratka istorija umjetničke forme poznate kao hortikulptura", Adrian Tomine, u Optičkom živcu # 12 (Crtano i tromjesečno)
"Žetva straha" Jima Woodringa u The Simpsons 'Treehouse of Horror # 17 (Bongo)
"Sedmi", Darwyna Cookea, u izdanju Richarda Starka Parker: Martini Edition (IDW)
"The Speaker", Brandon Graham, u Dark Horse Presents # 7 (Dark Horse)

NAJBOLJI JEDINSTVENI BROJ
Daredevil # 7, Mark Waid, Paolo Rivera i Joe Rivera (Marvel)
Ganges # 4, Kevin Huizenga (Fantagraphics)
Locke & Key: Vodič kroz poznate ključeve, Joe Hill i Gabriel Rodriguez (IDW)
Princeless # 3, Jeremy Whitley i M. Goodwin (Action Lab)
Nepisani br. 24: "Stubište do neba", Mike Carey, Peter Gross i Al Davison (Vertigo / DC)

NAJBOLJA SERIJA
Daredevil, Mark Waid, Marcos Martin, Paolo Rivera i Joe Rivera (Marvel)
Naoki Urasawa's XX Century Boys, Naoki Urasawa (VIZ Media)
Rachel Rising, Terry Moore (Apstraktni studio)
Ultimate Comics Spider-Man, Brian Michael Bendis i Sara Pichelli (Marvel)
Usagi Yojimbo, autor Stan Sakai (Tamni konj)

NAJBOLJA OGRANIČENA SERIJA
Atomski Robo i duh stanice X, Brian Clevinger i Scott Wegener (Crvena 5)
Zločinac: Posljednji od nevinih, Ed Brubaker i Sean Phillips (Marvel Icon)
Tačka paljenja: Batman - Vitez osvete, Brian Azzarello i Eduardo Risso (Vertigo / DC)
New York Five, Brian Wood i Ryan Kelly (Vertigo / DC)
Ko je Jake Ellis? Nathan Edmondson i Tonci Zonjic (slika)

NAJBOLJA OBJAVA MLADIH (do 7 godina)
Ljepota i čučnjevi medvjedi, Emil Bravo (Yen Press)
Benjamin Bear u Fuzzy Thinkingu, Philippe Coudray (Candlewick / Toon Books)
Otok Dragon Puncher, James Kochalka (gornja polica)
Stripovi za vrtić, uredio Chris Duffy (prva druga)
Patrick na pikniku medvjedića, Geoffrey Hayes (Candlewick / Toon Books)

NAJBOLJA OBJAVA MLADIH (između 8 i 12 godina)
Potpuno novi Batman: Hrabri i smjeli, Sholly Fisch, Rick Burchett i Dan Davis (DC)
Amelia Rules: Smisao života ... i druge stvari, Jimmy Gownley (Atheneum)
The Ferret's a Foot, autorice Colleen AF Venable i Stephanie Yue (Grafički svemir / Lerner)
Princeless, Jeremy Whitley i M. Goodwin (Akcijski laboratorij)
Opasan od Rogera Langridgea (kaboom!)
Zita iz svemira, Ben Hatke (prva druga)

NAJBOLJA OBJAVA MLADIH (između 12 i 17 godina)
Anyin duh, Vera Brosgol (prva druga)
Around the World, Matt Phelan (Candlewick)
Level Up, Gene Yang i Thien Pham (prva sekunda)
Život s Archiejem, Paul Kupperberg, Fernando Ruiz, Pat i Tim Kennedy, Norm Breyfogle i dr. (Archie)
Mistik, G. Willow Wilson i David López (Marvel)

NAJBOLJA ANTOLOGIJA
Dark Horse Presents, urednik Mike Richardson (Dark Horse)
Nelson, urednici Rob Davis i Woodrow Phoenix (Prazan škriljevac)
Stripovi za vrtić, uredio Chris Duffy (prva druga)
The Someday Funnies, urednik Michel Choquette (Abrams ComicArts)
Jidiškeit: Jevrejski narodni jezik i nova zemlja, uredili Harvey Pekar i Paul Buhle (Abrams ComicArts)

NAJBOLJA HUMOR POST
Umjetnost Douga Sneyda: Zbirka Playboyevih crtanih filmova (Knjige tamnih konja)
Chimichanga, Eric Powell (Tamni konj)
Kafa: to je za večeru, autor Dave Kellett (Small Fish)
Kinky & Cozy, Nix (NBM)
Mlijeko i sir: Mliječni proizvodi su se pokvarili, autor Evan Dorkin (Knjige tamnih konja)

NAJBOLJI DIGITALNI STRIP
BahreinJosh Neufeld
borbeni mopsMike Norton
Delilah Dirk i turski poručnikTony Cliff
outfoxed- Dylan Meconis
Sara i sjeme- Ryan Andrews

NAJBOLJI POSAO ZASNOVAN NA ISTINITIM ČINJENICAMA
Around the World, Matt Phelan (Candlewick)
Green River Killer: Istinita detektivska priča, Jeff Jensen i Jonathan Case (Knjige o tamnim konjima)
Marzi: Memoar, Marzena Sowa i Sylvain Savoia (Vertigo / DC)
Naprijed prema našoj plemenitoj smrti, Shigeru Mizuki (nacrtano i tromjesečno)
Vietnamerica, GB Tran (Villard)

NAJBOLJI ORIGINALNI GRAFIČKI ROMAN
Mjehurići i gondola, Renaud Dillies (NBM)
Autocesta, Mark Kalesniko (Fantagraphics)
Habibi, autor Craig Thompson (Panteon)
Bršljan, Sarah Olekysk (Oni)
Priča o pijesku Jima Hensona, adaptacija Ramón K. Pérez (Archaia)
Jedna duša, Ray Fawkes (Oni)

NAJBOLJI SASTAVLJENI GRAFIČKI ROMAN
Velika pitanja, Anders Nilsen (crtano i tromjesečno)
Zrak smrti, Dan Clowes (Crtano i tromjesečno)
Richard Stark's Parker: Martini izdanje, Darwyn Cooke (IDW)
WE3: Deluxe izdanje, Grant Morrison i Frank Qu Quite (Vertigo / DC)
Zahrin raj, od Amira i Khalila (prva druga)

PROJEKAT PONOVNOG IZDAVANJA NAJBOLJIH PRESA
Flash Gordon i Jungle Jim, Alex Raymond i Don Moore, urednik Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Zaboravljena fantazija: Nedeljni stripovi 1900-1915, urednik Peter Maresca (Sunday Press)
Prince Valiant vols. 3-4, Hal Foster, urednik Kim Thompson (Fantagraphics)
Senzacionalne nedjelje Miss Fury Tarpéa Millsa, 1944-1949, uredila Trina Robbins (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Walt Disneyevi Mickey Mouse volovi. 1-2, Floyd Gottfredson, uredili David Gerstein i Gary Groth (Fantagraphics)

NAJBOLJI PRODUKT RE-EDITACIJE STRIPOVA
Vladino izdanje: Stripovi za ljude: 1940–2000-ih, uredio Richard L. Graham (Abrams ComicArts)
Zbirka MAD presavijena od Al Jaffeea (kronika)
PS Magazin: Najbolje od preventivnog održavanja svakog mjeseca, Will Eisner (Abrams ComicArts)
Arhiva šećera i klasova, vol. 1 napisao Sheldon Mayer (DC)
Walt Simonson's The Mighty Thor Artist's Edition (IDW)

NAJBOLJE AMERIČKO IZDANJE STRANOG MATERIJALA
Mjehurići i gondola, Renaud Dillies (NBM)
Otok od 100,000 grobova, Fabien Vehlmann i Jason (Fantagraphics)
Poput snajpera koji postrojava svoj kadar, Jacques Tardi i Jean-Patrick Manchette (Fantagraphics)
Biblioteka Manara, knj. 1: Indijsko ljeto i druge priče, Milo Milora i Hugo Pratt (Knjige o tamnom konju)
Noćne životinje: Diptih o onome što juri kroz grmlje, autor Brecht Evens (gornja polica)

NAJBOLJE AMERIČKO IZDANJE STRANOG MATERIJALA - AZIJA
Priča o nevesti, Kaoru Mori (Yen Press)
Kapi Božje, Tadashi Agi i Shu Okimoto (vertikalno)
Naprijed prema našoj plemenitoj smrti, Shigeru Mizuki (nacrtano i tromjesečno)
Apartmani Saturn, vol. 3-4, Hisae Iwaoka (VIZ Media)
Pas koji gleda zvijezde, Takashi Murakami (NBM)
Lutajući sin, vol. 1 - Shimura Takako (Fantagraphics)

NAJBOLJI SCENARIS
Cullen Bunn, Šesta puška (Oni)
Mike Carey, Nepisani (Vertigo / DC)
Jeff Jensen, Ubica iz Zelene rijeke: Istinita detektivska priča (Knjige o tamnim konjima)
Jeff Lemire, Životinjski čovjek, Tačka bljeska: Frankenstein i stvorenja nepoznatog, Frankenstein: Agent SHADE (DC); Slatki zub (Vertigo / DC)
Mark Waid, nepopravljiv, nepotkupljiv (BOOM!); Daredevil (čudo)

NAJBOLJI CIJELI AUTOR
Rick Geary, Život Sacca i Vanzettija (NBM)
Terry Moore, Rachel Rising (Apstraktni studio)
Sarah Oleksyk, Ivy (Oni)
Craig Thompson, Habibi (Panteon)
Jim Woodring, Kongres životinja (Fantagraphics), "Harvest of Fear", u The Simpsons 'Treehouse of Horror # 17 (Bongo)

NAJBOLJI LADICA / TINTAR ILI LADICA / TIM TIM
Michael Allred, iZombie (Vertigo / DC); Potpuno nova super-ginchy specijalna veličina divova (slika)
Ramón K. Pérez, Priča o pijesku Jima Hensona (Archaia)
Chris Samnee, kapetan Amerike i Bucky, Ultimate Spider-Man # 155 (Marvel)
Marcos Martin, Daredevil (čudo)
Paolo Rivera / Joe Rivera, Daredevil (čudo)

NAJBOLJI PORTRET
Michael Allred, iZombie (Vertigo / DC)
Francesco Francavilla, Crna pantera (Marvel); Usamljeni rendžer, usamljeni rendžer / Zorro, mračne sjene, vođa Marsa (dinamit); Archie upoznaje poljubac (Archie)
Victor Kalvachev, Blue Estate (Slika)
Marcos Martin, Daredevil, nevjerojatni Spider-Man (Marvel)
Sean Phillips, Kriminalac: Posljednji od nevinih (Marvelova ikona)
Yuko Shimizu, Nepisani (Vertigo / DC)

NAJBOLJI KOLORIST
Laura Allred, iZombie (Vertigo / DC); Potpuno nova super-ginchy specijalna veličina divova (slika)
Bill Crabtree, Šesta puška (Oni)
Ian Herring i Ramón K. Pérez, Priča o pijesku Jima Hensona (Archaia)
Victor Kalvachev, Blue Estate (Slika)
Cris Peter, Casanova: Avaritia, Casanova: Gula (Marvelova ikona)

NAJBOLJI MARKER
Deron Bennett, Billy Fog, Tamni kristal Jima Hensona, Priča o pijesku Jima Hensona, Mr. Murder Is Dead (Archaia); Helldorado, Puss N Boots, Richie Rich (APE Entertainment)
Jimmy Gownley, Amelia Rules! Značenje života ... i drugih stvari (Atheneum)
Laura Lee Gulledge, Stranica Paige (Amulet Books / Abrams)
Tom Orzechowski, biblioteka Manara, s L. Lois Buholis (Tamni konj); Manga Man (Houghton Mifflin); Savage Dragon (slika)
Stan Sakai, Usagi Yojimbo (Tamni konj)

NAJBOLJI NOVINSKI MEDIJI NA STRIPU
Strip za AV klub, Noel Murray, Oliver Sava i dr.
The Beat, Heidi MacDonald i dr.
The Comics Journal, urednik Gary Groth i Web stranica časopisa Comics, uredili Timothy Hodler i Dan Nadel (Fantagraphics)
Comics Reporter, Tom Spurgeon
Publikacije TwoMorrows: Alter Ego, urednik Roy Thomas; Pozadinsko izdanje, urednik Michael Eury; Crtanje, uredio Mike Manley; Jack Kirby Collector, urednik John Morrow

NAJBOLJI OBRAZOVNI ILI AKADEMSKI POSAO
Alan Moore: Razgovori, priredio Eric Berlatsky (University Press iz Mississippija)
Crtani film: Filozofija i praksa, Ivan Brunetti (Yale University Press)
Kritički pristupi stripu: teorije i metode, priredili Matthew J. Smith i Randy Duncan (Routledge)
Hand of Fire: Stripovska umjetnost Jacka Kirbyja, Charles Hatfield (University Press iz Mississippija)
Projekcije: Stripovi i istorija pripovijedanja priča 21. vijeka, Jared Gardner (Stanford University Press)

NAJBOLJA KNJIGA U VEZI S STRIPIMA
Archie: Proslava omiljenih tinejdžera u Americi, urednik Craig Yoe (IDW / Yoe Books)
Caniff: Vizualna biografija, priredio Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Drawing Power: Kompendium of Cartoon Advertising, urednici Rick Marschall i Warren Bernard (Fantagraphics / Marschall Books)
Genius Isolated: Život i umjetnost Alexa Totha, dizajnirao Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
MetaMaus Art Spiegelman-a (Panteon)

NAJBOLJI DIZAJN
Genius Isolated: Život i umjetnost Alexa Totha, dizajnirao Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Priča o pijesku Jima Hensona, dizajner Eric Skillman (Archaia)
Kinky & Cozy, dizajner Nix (NBM)
Zbirka MAD Fold-In, dizajnirao Michael Morris (Kronika)
Richard Stark's Parker: Martini izdanje, dizajnirao Darwyn Cooke (IDW)

Izvor: stripovi.


Sadržaj članka pridržava se naših principa urednička etika. Da biste prijavili grešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji komentarišete

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obavezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostuje Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.