Dvostruke nominacije

NAJBOLJA KRATKA PRIČA
"Kratka istorija umjetničke forme poznate kao hortikulptura", Adrian Tomine, u Optičkom živcu # 12 (Crtano i tromjesečno)
"Žetva straha" Jima Woodringa u The Simpsons 'Treehouse of Horror # 17 (Bongo)
"Fotograf", Guy Davis, u Metal Hurlant vol. 2 (Humanoidi)
"Sedmi", Darwyna Cookea, u izdanju Richarda Starka Parker: Martini Edition (IDW)
"The Speaker", Brandon Graham, u Dark Horse Presents # 7 (Dark Horse)

NAJBOLJI JEDINSTVENI BROJ
Daredevil # 7, Mark Waid, Paolo Rivera i Joe Rivera (Marvel)
Ganges # 4, Kevin Huizenga (Fantagraphics)
Locke & Key: Vodič kroz poznate ključeve, Joe Hill i Gabriel Rodriguez (IDW)
Princeless # 3, Jeremy Whitley i M. Goodwin (Action Lab)
Nepisani br. 24: "Stubište do neba", Mike Carey, Peter Gross i Al Davison (Vertigo / DC)

NAJBOLJA SERIJA
Daredevil, Mark Waid, Marcos Martin, Paolo Rivera i Joe Rivera (Marvel)
Naoki Urasawa's XX Century Boys, Naoki Urasawa (VIZ Media)
Rachel Rising, Terry Moore (Apstraktni studio)
Ultimate Comics Spider-Man, Brian Michael Bendis i Sara Pichelli (Marvel)
Usagi Yojimbo, autor Stan Sakai (Tamni konj)

NAJBOLJA OGRANIČENA SERIJA
Atomski Robo i duh stanice X, Brian Clevinger i Scott Wegener (Crvena 5)
Zločinac: Posljednji od nevinih, Ed Brubaker i Sean Phillips (Marvel Icon)
Tačka paljenja: Batman - Vitez osvete, Brian Azzarello i Eduardo Risso (Vertigo / DC)
New York Five, Brian Wood i Ryan Kelly (Vertigo / DC)
Ko je Jake Ellis? Nathan Edmondson i Tonci Zonjic (slika)

NAJBOLJA OBJAVA ZA DJECU (do 7 godina)
Ljepota i čučnjevi medvjedi, Emil Bravo (Yen Press)
Benjamin Bear u Fuzzy Thinkingu, Philippe Coudray (Candlewick / Toon Books)
Otok Dragon Puncher, James Kochalka (gornja polica)
Stripovi za vrtić, uredio Chris Duffy (prva druga)
Patrick na pikniku medvjedića, Geoffrey Hayes (Candlewick / Toon Books)

NAJBOLJA OBJAVA ZA DJECU (8–12)
Potpuno novi Batman: Hrabri i smjeli, Sholly Fisch, Rick Burchett i Dan Davis (DC)
Amelia Rules: Smisao života. . . I druge stvari, Jimmy Gownley (Atheneum)
The Ferret's a Foot, autorice Colleen AF Venable i Stephanie Yue (Grafički svemir / Lerner)
Princeless, Jeremy Whitley i M. Goodwin (Akcijski laboratorij)
Opasan od Rogera Langridgea (kaboom!)
Zita iz svemira, Ben Hatke (prva druga)

NAJBOLJA OBJAVA ZA MLADE (12–17)
Anyin duh, Vera Brosgol (prva druga)
Oko svijeta, byMatt Phelan (Candlewick)
Level Up, Gene Yang i Thien Pham (prva sekunda)
Život s Archiejem, Paul Kupperberg, Fernando Ruiz, Pat i Tim Kennedy, Norm Breyfogle i dr. (Archie)
Mistik, G. Willow Wilson i David Lopez (Marvel)

NAJBOLJA ANTOLOGIJA
Dark Horse Presents, urednik Mike Richardson (Dark Horse)
Nelson, urednici Rob Davis i Woodrow Phoenix (Prazan škriljevac)
Stripovi za vrtić, uredio Chris Duffy (prva druga)
The Someday Funnies, urednik Michel Choquette (Abrams ComicArts)
Jidiškeit: Jevrejski narodni jezik i nova zemlja, uredili Harvey Pekar i Paul Buhle (Abrams ComicArts)

NAJBOLJA HUMOR POST
Umjetnost Douga Sneyda: Zbirka Playboyevih crtanih filmova (Knjige tamnih konja)
Chimichanga, Eric Powell (Tamni konj)
Kafa: to je za večeru, autor Dave Kellett (Small Fish)
Kinky & Cozy, Nix (NBM)
Mlijeko i sir: Mliječni proizvodi su se pokvarili, autor Evan Dorkin (Knjige tamnih konja)

NAJBOLJI WEBCOMIC
Bahrein, Josh Neufeld
Battlepug - Mike Norton
Delilah Dirk i turski poručnik, Tony Cliff
outfoxed- Dylan Meconis
Sara i sjeme- Ryan Andrews

NAJBOLJI RAD ZASNOVAN NA STVARNOSTI
Around the World, Matt Phelan (Candlewick)
Green River Killer: Istinita detektivska priča, Jeff Jensen i Jonathan Case (Knjige o tamnim konjima)
Marzi: Memoar, Marzena Sowa i Sylvain Savoia (Vertigo / DC)
Naprijed prema našoj plemenitoj smrti, Shigeru Mizuki (nacrtano i tromjesečno)
Vietnamerica, GB Tran (Villard)

NAJBOLJI GRAFIČKI ROMAN (ORIGINAL)
Mjehurići i gondola, Renaud Dillies (NBM)
Autocesta, Mark Kalesniko (Fantagraphics)
Habibi, autor Craig Thompson (Panteon)
Bršljan, Sarah Olekysk (Oni)
Priča o pijesku Jima Hensona, adaptacija Ramón K. Pérez (Archaia)
Jedna duša, Ray Fawkes (Oni)

NAJBOLJI GRAFIČKI ROMAN (PONOVNO IZDANJE)
Velika pitanja, Anders Nilsen (crtano i tromjesečno)
Zrak smrti, Dan Clowes (Crtano i tromjesečno)
Richard Stark's Parker: Martini izdanje, Darwyn Cooke (IDW)
WE3: Deluxe izdanje, Grant Morrison i Frank Qu Quite (Vertigo / DC)
Zahrin raj, od Amira i Khalila (prva druga)

PROJEKT OBNOVE NAJBOLJIH PRESA ILI ZBIRKA
Flash Gordon i Jungle Jim, Alex Raymond i Don Moore, urednik Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Zaboravljena fantazija: Nedeljni stripovi 1900–1915, priredio Peter Maresca (Sunday Press)
Prince Valiant vols. 3-4, Hal Foster, urednik Kim Thompson (Fantagraphics)
Senzacionalne nedjelje Miss Fury Tarpéa Millsa, 1944–1949, uredila Trina Robbins (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Walt Disneyevi Mickey Mouse volovi. 1-2, Floyd Gottfredson, uredili David Gerstein i Gary Groth (Fantagraphics)

NAJBOLJI PROJEKAT OBNOVE ILI ZBIRKA STRIPOVA
Vladino izdanje: Stripovi za ljude: 1940-te - 2000-te, uredio Richard L. Graham (Abrams ComicArts)
Zbirka MAD presavijena od Al Jaffeea (kronika)
PS Magazin: Najbolje od preventivnog održavanja svakog mjeseca, Will Eisner (Abrams ComicArts)
Arhiva šećera i klasova, vol. 1 napisao Sheldon Mayer (DC)
Walt Simonson's The Mighty Thor Artist's Edition (IDW)

NAJBOLJE IZDANJE STRANOG MATERIJALA
Mjehurići i gondola, Renaud Dillies (NBM)
Otok od 100,000 grobova, Fabien Vehlmann i Jason (Fantagraphics)
Poput snajpera koji postrojava svoj kadar, Jacques Tardi i Jean-Patrick Manchette (Fantagraphics)
Biblioteka Manara, knj. 1: Indijsko ljeto i druge priče, Milo Milora i Hugo Pratt (Knjige o tamnom konju)
Noćne životinje: Diptih o onome što juri kroz grmlje, autor Brecht Evens (gornja polica)

NAJBOLJE IZDANJE AZIJSKOG MATERIJALA
Priča o nevesti, Kaoru Mori (Yen Press)
Kapi Božje, Tadashi Agi i Shu Okimoto (vertikalno)
Naprijed prema našoj plemenitoj smrti, Shigeru Mizuki (nacrtano i tromjesečno)
Apartmani Saturn, vol. 3-4, Hisae Iwaoka (VIZ Media)
Pas koji gleda zvijezde, Takashi Murakami (NBM)
Lutajući sin, vol. 1 - Shimura Takako (Fantagraphics)

NAJBOLJI SCENARIS
Cullen Bunn, Šesta puška (Oni)
Mike Carey, Nepisani (Vertigo / DC)
Jeff Jensen, Ubica iz Zelene rijeke: Istinita detektivska priča (Knjige o tamnim konjima)
Jeff Lemire, Životinjski čovjek, Tačka bljeska: Frankenstein i stvorenja nepoznatog, Frankenstein: Agent SHADE (DC); Slatki zub (vertikalno / istosmjerno)
Mark Waid, nepopravljiv, nepotkupljiv (BOOM!); Daredevil (čudo)

NAJBOLJI CIJELI AUTOR
Rick Geary, Život Sacca i Vanzettija (NBM)
Terry Moore, Rachel Rising (Apstraktni studio)
Sarah Oleksyk, Ivy (Oni)
Craig Thompson, Habibi (Panteon)
Jim Woodring, Kongres životinja (Fantagraphics), "Žetva straha", u The Simpsons 'Treehouse of Horror # 17 (Bongo)

NAJBOLJI EKIPA LADICE ILI LADICE SA TINTOM
Michael Allred, iZombie (Vertigo / DC); Potpuno nova super-ginchy specijalna veličina divova (slika)
Ramón K. Pérez, Priča o pijesku Jima Hensona (Archaia)
Chris Samnee, kapetan Amerike i Bucky, Ultimate Spider-Man # 155 (Marvel)
Marcos Martin, Daredevil (čudo)
Paolo Rivera / Joe Rivera, Daredevil (čudo)

NAJBOLJI PORTRET
Michael Allred, iZombie (Vertigo / DC)
Francesco Francavilla, Crna pantera (Marvel); Usamljeni rendžer, usamljeni rendžer / Zorro, mračne sjene, vođa Marsa (Dynamite); Archie upoznaje poljubac (Archie)
Victor Kalvachev, Blue Estate (Slika)
Marcos Martin, Daredevil, nevjerojatni Spider-Man (Marvel)
Sean Phillips, Kriminalac: Posljednji od nevinih (Marvelova ikona)
Yuko Shimizu, Nepisani (Vertigo / DC)

NAJBOLJI KOLORIST
Laura Allred, iZombie (Vertigo / DC); Potpuno nova super-ginchy specijalna veličina divova (slika)
Bill Crabtree, Šesta puška (Oni)
Ian Herring i Ramón K. Pérez, Priča o pijesku Jima Hensona (Archaia)
Victor Kalvachev, Blue Estate (Slika)
Cris Peter, Casanova: Avaritia, Casanova: Gula (Marvelova ikona)

NAJBOLJI MARKER
Deron Bennett, Billy Fog, Tamni kristal Jima Hensona, Priča o pijesku Jima Hensona, Mr. Murder Is Dead (Archaia); Helldorado, Puss N Boots, Richie Rich (APE Entertainment)
Jimmy Gownley, Amelia Rules! Značenje života ... i drugih stvari (Atheneum)
Laura Lee Gulledge, Stranica Paige (Amulet Books / Abrams)
Tom Orzechowski, biblioteka Manara, s L. Lois Buholis (Tamni konj); Manga Man (Houghton Mifflin); Savage Dragon (slika)
Stan Sakai, Usagi Yojimbo (Tamni konj)

NAJBOLJA OBJAVA ČASOPISA NA STRIPU
Strip za AV klub, Noel Murray, Oliver Sava i dr.
The Beat, Heidi MacDonald i dr.
Comics Journal, koji je uredio Gary Groth, i web Comics Journal, uredili Timothy Hodler i Dan Nadel (Fantagraphics)
Comics Reporter, Tom Spurgeon
Publikacije TwoMorrows: Alter Ego, urednik Roy Thomas; Pozadinsko izdanje, urednik Michael Eury; Crtanje uredio Mike Manley; i Jack Kirby Collector uredio John Morrow

NAJBOLJI OBRAZOVNI ILI AKADEMSKI POSAO
Alan Moore: Razgovori, priredio Eric Berlatsky (University Press iz Mississippija)
Crtani film: Filozofija i praksa, Ivan Brunetti (Yale University Press)
Kritički pristupi stripu: teorije i metode, priredili Matthew J. Smith i Randy Duncan (Routledge)
Hand of Fire: Stripovska umjetnost Jacka Kirbyja, Charles Hatfield (University Press iz Mississippija)
Projekcije: Stripovi i istorija pripovijedanja priča 21. vijeka, Jared Gardner (Stanford University Press)

NAJBOLJA KNJIGA O STRIPU
Archie: Proslava omiljenih tinejdžera u Americi, urednik Craig Yoe (IDW / Yoe Books)
Caniff: Vizualna biografija, priredio Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Drawing Power: Kompendium of Cartoon Advertising, urednici Rick Marschall i Warren Bernard (Fantagraphics / Marschall Books)
Genius Isolated: Život i umjetnost Alexa Totha, urednik Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
MetaMaus, Art Spiegelman (Panteon)

NAJBOLJI DIZAJN
Genius Isolated: Život i umjetnost Alexa Totha, dizajnirao Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Priča o pijesku Jima Hensona, dizajner Eric Skillman (Archaia)
Kinky & Cozy, dizajner Nix (NBM)
Zbirka MAD Fold-In, dizajnirao Michael Morris (Kronika)
Richard Stark's Parker: Martini izdanje, dizajnirao Darwyn Cooke (IDW)

Najbolje strip stranice za bojanje
Sjajne kronike Taciturn miša, Martín Romero (ur. Apa Apa Còmics + Sins Entido)
Meta Maus, Art Spiegelman (ur. Random House Mondadori)
Plaćajući to, Chester Brown (ur. The Dome)

Najbolji antikrizni strip
3 × 1, Jano i Ricardo Mena (ur. Polaqia)
Colibrí Fanzine, različitih autora
Tako je govorio Zarathustra, manga, nepoznatog autora. (ur. Herder)

Bolje "Ne volim stripove, ali mislim da će izgledati dobro u mojoj dnevnoj sobi"
Bodyworld, Dash Shaw (ur. Apa Apa Comics + Sins Entido)
Habibi, autor Craig Thompson (ur. Astiberri)
Sethov Wimbledon Green (ur. Sins Entido)

Najbolji negrafski roman
Ultraviolencija, Miguel Noguera (ur. Blackie Books)
El Roto, vinjete za krizu, El Roto (ur. Random House Mondadori)
Španija za strance, Javi Cejas (ur. Morsa)

Najbolje finale
RIP, Felipe Almendros (ur. Random House Mondadori)
Zatvor ljubavi, Sergi Puyol (ur. Apa Apa Còmics)
Avanture japanskog kancelarijskog radnika, José Domingo (ur. Bang Ediciones)

Najbolje "Pride Underground"
Akelarre, Irkus M. Zeberio
Atalanthyda, različitih autora.
Daredevil Fanzine, Gráfica Valiente

Izvor: stripovi.


Sadržaj članka pridržava se naših principa urednička etika. Da biste prijavili grešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji komentarišete

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obavezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostuje Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.