Nominiran za Eisner 2014

Nominiran za Eisner 2014

Još jedne godine proglašeni su kandidati za prestižne (naj) Eisnerove nagrade, a još godinu dana smo prisutni naših autora. U ovom slučaju, David Aja ponavlja da će ovim tempom postati jedan od uobičajenih nominiranih, a prvi put vidimo dva imena galicijskih autora, velika Emme Ríos za njen rad u Pretty Deadly i Joséa Dominga (ili Joe Sunday kako sada želi da ga zovu) za izdanje Adventures japanskog uredskog radnika. Čestitam na samoj činjenici da ste među mogućim dobitnicima sve tri! Kompletna lista je sljedeća:

Najbolja kratka priča
"Idi sove", Adrian Tomine, na optičkom živcu # 13 (nacrtano i tromjesečno)
"Mars da ostane", Brett Lewis i Cliff Chiang, na Witching Hour (DC)
“Seaside Home”, Josha Simmonsa, u Navici br. 1 (masna)
“Bez naslova”, Gilberta Hernandeza, u Ljubav i rakete: Nove priče br. 6 (Fantagraphics)
"Kad vam kuća gori, trebali biste oprati zube", Matthew Inman, theoatmeal.com/comics/house

Najbolji pojedinačni broj
Demetra Becky Cloonan (u samoizdaji)
Sokolov br. 11: „Pizza je moja stvar“, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Ljubav i rakete: Nove priče br. 6, Gilberta Hernandeza i Jaimea Hernandeza (Fantagraphics)
Viewotron # 2, Sam Šarp (u samoizdaji)
Watson i Holmes # 6, Brandon Easton i N. Steven Harris (New Paradigm Studios)

Da biste vidjeli nominirane u ostalim kategorijama, samo kliknite Nastavite čitati.

Najbolja serija
Istočno od zapada, Jonathan Hickman i Nick Dragotta (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Nigdje muškarci, Eric Stephenson i Nate Bellegarde (Slika)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)
Seksualni zločinci, Matt Fraction i Chip Zdarsky (slika)

Najbolja ograničena serija
Crna buba: nema izlaza, Francesco Francavilla (Tamni konj)
Hladnije, Paul Tobin i Juan Ferreyra (Tamni konj)
47 Ronin, Mike Richardson i Stan Sakai (Tamni konj)
Trillium, Jeff Lemire (Vertigo / DC)
The Wake, Scotta Snydera i Seana Murphyja (Vertigo / DC)

Najbolja nova serija
Visoki zločini, Christopher Sebela i Ibrahim Moustafa (Monkeybrain)
Lazarus, Greg Rucka i Michael Lark (Slika)
Rat Queens, Kurtis J. Wiebe i Roc Upchurch (Slika / Linija sjene)
Seksualni zločinci, Matt Fraction i Chip Zdarsky (slika)
Watson i Holmes, Karl Bollers, Rick Leonardi, Paul Mendoza i drugi (New Paradigm Studios)

Najbolja dječja publikacija (do 7 godina)
Benjamin Bear u Bright Ideas, Philippe Coudray (TOON Books)
Veliki mokri balon, autor Liniers (TOON Books)
Itty Bitty Hellboy, Art Baltazar i Franco (Tamni konj)
Neparna patka, Cecil Castellucci i Sara Varon (prva druga)
Ottov dan unazad, Frank Cammuso (s Jayom Lynchom) (TOON Books)

Najbolja publikacija za mlade (između 8 i 12 godina)
The Adventures of Superhero Girl, autorice Faith Erin Hicks (Tamni konj)
Hilda i parada ptica, Luke Pearson (Nobrow)
Jane, lisica i ja, Fanny Britt i Isabelle Arsenault (Groundwood)
Izgubljeni dječak, Greg Ruth (Graphix / Scholastic)
Miševa straža: Legende straže, vol. 2, uredili David Petersen, Paul Morrissey i Rebecca Taylor (Archaia / BOOM!)
Ratovi zvijezda: Jedi akademija, Jeffrey Brown (školski)

Najbolja publikacija za tinejdžere (13-17 godina)
Borbeni dječak, Paul Paul (prva druga)
Bluffton: Moja ljeta s Busterom, Matt Phelan (Candlewick)
Boxers and Saints, napisao Gene Luen Yang (prva druga)
Psi rata, Sheila Keenan i Nathan Fox (Graphix / Scholastic)
Mart (Prva knjiga), John Lewis, Andrew Aydin i Nate Powell (gornja polica)
Templar, Jordan Mechner, LeUyen Pham i Alex Puviland (prva druga)

Najbolja humoristična publikacija
The Adventures of Superhero Girl, autorice Faith Erin Hicks (Tamni konj)
Kompletni Don Quijote, Miguel de Cervantes i Rob Davis (SelfMadeHero)
(Istina!) Istorija umjetnosti, Sylvain Coissard i Alexis Lemoine (SelfMadeHero)
Vaderova mala princeza, Jeffrey Brown (Kronika)
Svi ste ljubomorni na moj jetpack, Tom Gauld (nacrtano i tromjesečno)

Najbolji digitalni strip
Kako vrana leti, Melanie Gillman, www.melaniegillman.com
Neuspjelo nebo, autor Dax Tran-Caffee, failingsky.com
Visoki zločini, Christopher Sebela i Ibrahim Moustafa (Monkeybrain), www.monkeybraincomics.com/titles/high-crimes/
Posljednje mehaničko čudovište, Brian Fies, lastmechanicalmonster.blogspot.com
Zobena kaša Matthewa Inmana, theoatmeal.com

Najbolja antologija
Dark Horse Presents, urednik Mike Richardson (Dark Horse)
Nobrow # 8: Histerija, uredili Sam Arthur i Alex Spiro (Nobrow)
Teritorija odmetnika, urednik Michael Woods (Slika)
Dimni signal, urednik Gabe Fowler (Pustinjsko ostrvo)
Uzbudljivi sat avanture, Ben Acker, Ben Blacker i drugi (Archaia / BOOM!)

Najbolji rad zasnovan na stvarnosti
Torba mramora, Joseph Joffo, Kris i Vincent Bailly (Grafički svemir / Lerner)
Peti Beatle: Priča o Brianu Epsteinu, Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson i Kyle Baker (M Press / Dark Horse)
Hip hop porodično stablo, vol. 1 Ed Piskor (Fantagrafija)
Mart (Prva knjiga), John Lewis, Andrew Aydin i Nate Powell (gornja polica)
Danas je zadnji dan ostatka vašeg života, autorke Ulli Lust (Fantagraphics)
Woman Rebel: Priča o Margaret Sanger, Peter Bagge (Crtano i tromjesečje)

Najbolji grafički album (novi)
Bluffton: Moja ljeta s Busterom, Matt Phelan (Candlewick)
Enciklopedija rane Zemlje, Isabel Greenberg (Little, Brown)
Dobar pas, Graham Chaffee (Fantagraphics)
Domotogiju Jason Walz (Tinto Press)
Nekretnina, Rutu Modan (Crtano i tromjesečno)
Braća iz rata, Sharon McKay i Daniel LaFrance (Annick Press)

Bolja adaptacija iz drugog medija
Dvorac, Franz Kafka, adaptacija David Zane Mairowitz i Jaromír 99 (SelfMadeHero)
Kompletni Don Kihot, Miguel de Cervantes, adaptacija Rob Davis (SelfMadeHero)
Django Unchained, adaptirali Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, RM Guéra i drugi (DC / Vertigo)
Richard Stark's Parker: Slayground, Donald Westlake, adaptacija Darwyn Cooke (IDW)
Čudna priča o ostrvu Panorama, Edogawa Rampo, adaptacija Suehiro Maruo (Posljednji dah)

Najbolji grafički album (reizdanje)
The creep, John Arcudi i Jonathan Case (Tamni konj)
Sušenje ruku u Americi i druge priče, Ben Katchor (Panteon)
Heck by Zander Cannon (gornja polica)
Julijev dan, Gilbert Hernandez (Fantagraphics)
RASL, Jeff Smith (Knjige crtanih filmova)
Solo: Deluxe izdanje, urednik Mark Chiarello (DC)

Najbolji projekat izdavanja novina
Barnaby, vol. 1 Crockett Johnson, uredili Philip Nel i Eric Reynolds (Fantagraphics)
Percy Crosby's Skippy Daily Comics, vol. 2: 1928–1930, priredili Jared Gardner i Dean Mullaney (LOAC / IDW)
Prince Valiant vols. 6-7, Hal Foster, urednik Kim Thompson (Fantagraphics)
Društvo je Nix: Vesela anarhija u osvit američkog stripa, urednik Peter Maresca (Sunday Press)
Tarzan: Kompletne trake novina o Russ Manningu, vol. 1, uredio Dean Mullaney (LOAC / IDW)
VIP: Ludi svijet Vergilija Partcha, urednik Jonathan Barli (Fantagraphics)

Najbolji projekat reizdavanja stripa
Best of EC Artist's Edition, urednik Scott Dunbier (IDW)
Canteen Kate, Matt Baker (Canton Street Press)
U danima rulje, Jack Kirby (DC)
Izdanje umjetnika MAD, urednik Scott Dunbier (IDW)
Will Eisner's The Spirit Artist's Edition, urednik Scott Dunbier (IDW)

Najbolje američko izdanje stranog materijala
Avanture japanskog biznismena, Jose Domingo (Nobrow)
Proklet bio ovaj rat! Jacques Tardi i Jean-Pierre Verney (Fantagraphics)
Incidenti u noći, Prva knjiga, David B. (Necivilizirane knjige)
Danas je zadnji dan ostatka vašeg života, autorke Ulli Lust (Fantagraphics)
Kad je David izgubio glas, Judith Vanistendael (SelfMadeHero)

Najbolje američko izdanje stranog materijala (Azija)
Srce Toma, Moto Hagio (Fantagraphics)
Tajanstveni muškarci iz podzemlja, Osamu Tezuka (PictureBox)
Showa: Istorija Japana, 1926–1939, Shigeru Mizuki (Crtano i tromjesečno)
Summit bogova, vol. 4, Yemmakura Baku i Jiro Taniguchi (Fanfare / Ponent Mon)
Utsubora: Priča o romanopiscu, Asumiko Nakamura (vertikalno)

Najbolji scenarist
Kelly Sue DeConnick, Prilično smrtonosna (slika); Kapetan Marvel (Marvel)
Matt Fraction, seksualni kriminalci (slika); Hawkeye, Fantastična četvorka, FF (Marvel)
Jonathan Hickman, istočno od zapada, The Manhattan Projects (slika); Osvetnici, beskonačnost (Marvel)
Scott Snyder, Batman (DC); Američki vampir, The Wake (DC / vrtoglavica)
Eric Stephenson, Nigdje muškarci (slika)
Brian K. Vaughan, Saga (Slika)

Najbolji puni autor
sabel Greenberg, Enciklopedija rane Zemlje (Little, Brown)
Jaime Hernandez, Ljubav i rakete Nove priče # 6 (Fantagraphics)
Terry Moore, Rachel Rising (Apstraktni studio)
Luke Pearson, Hilda i parada ptica (Nobrow)
Matt Phelan, Bluffton: Moja ljeta s Busterom (Candlewick)
Judith Vanistendael, Kad je David izgubio glas (SelfMadeHero)

Najbolji crtač / crtač
Nate Bellegarde, Nigdje muškarci (Slika)
Nick Dragotta, istočno od zapada (Slika)
Sean Murphy, The Wake (DC / vrtoglavica)
Nate Powell, mart (prva knjiga) (gornja polica)
Emma Ríos, prilično ubojita (slika)
Thomas Yeates, Rođeni zakon pustinje: grafički roman (Bantam)

Najbolji umjetnik plastike / multimedije
Andrew C. Robinson, Peti Beatle (Tamni Konj)
Sonia Sanchéz, Evo me (Capstone)
Fiona Staples, Saga (Slika)
Ive Svorcina, Thor (čudo)
Marguerite Van Cook, 7 milja u sekundi (fantastika)
Judith Vanistendael, Kad je David izgubio glas (SelfMadeHero)

Najbolji umjetnik naslovnice
David Aja, Sokolov (Marvel)
Mike Del Mundo, nasljeđe X-Men (Marvel)
Sean Murphy / Jordie Belaire, The Wake (DC / vrtoglavica)
Emma Ríos, prilično ubojita (slika)
Chris Samnee, Daredevil (čudo)
Fiona Staples, Saga (Slika)

Najbolji kolorist
Jordie Bellaire, Projekti na Manhattanu, Nigdje ljudi, prilično smrtonosno, nula (slika); The Massive (Tamni konj); Tom Strong (DC); Dosjei X, sezona 10 (IDW); Kapetan Marvel, putovanje u misteriju (Marvel); Drobilica brojeva (Titan); Kvantni i drveni (hrabri)
Steve Hamaker, Mylo Xyloto (Bongo), Stranci u raju, 20. godišnjica, izdanje 1 (Apstraktni studio), RASL (Knjige crtanih filmova)
Matt Hollingsworth, Hawkeye, Daredevil: Kraj dana (Marvel); The Wake (DC / vrtoglavica)
Frank Martin, istočno od zapada (Slika)
Dave Stewart, Abe Sapien, Baltimore: Pakleni voz, BPRD: Pakao na zemlji, Conan Barbarin, Hellboy: Pakao na zemlji, Masivni, Kauboj Shaolin, Sledgehammer 44 (Dark Horse)

Najbolji proizvođač znakova
Darwyn Cooke, Richard Stark's Parker: Slayground (IDW)
Carla Speed ​​McNeil, Loše kuće; Finder in Dark Horse Presents (Tamni konj)
Terry Moore, Rachel Rising (Apstraktni studio)
Ed Piskor, porodično stablo hip hopa (fantagrafija)
Britt Wilson, Vrijeme avanture s Fionom i tortom (kaBOOM!)

Najbolja novinarska publikacija o stripu
Resursi stripova, producent Jonah Weiland
The Comics Journal # 302, uredili Gary Groth i Kristy Valenti (Fantagraphics)
Stripovi i kola Zainaba Akhtara
Multiversity Comics, urednik Matthew Meylikhov
tcj.com, uredili Dan Nadel i Timothy Hodler (Fantagraphics)

Najbolji strip
Al Capp: Život suprotno, Michael Schumacher i Denis Kitchen (Bloomsbury)
The Art of Rube Goldberg, odabrala Jennifer George (Abrams ComicArts)
Co-Mix: Retrospektiva stripa, grafike i bilješki, Art Spiegelman (crtano i kvartalno)
Genij, Ilustrirano: Život i umjetnost Alexa Totha, Dean Mullaney i Bruce Canwell (LOAC / IDW)
The Love and Rockets Companion, urednici Marc Sobel i Kristy Valenti (Fantagraphics)

Najbolji didaktički / akademski rad
Anti-strane slike u američkim celulozama i stripovima, 1920–1960, Nathan Vernon Madison (McFarland)
Crni stripovi: Politika rase i predstavljanja, uredili Sheena C. Howard i Ronald L. Jackson II (Bloomsbury)
Crtanje iz života: pamćenje i subjektivnost u stripu, priredila Jane Tolmie (University Press iz Mississippija)
Međunarodni časopis za strip, urednik John A. Lent
Čitač superheroja, uredili Charles Hatfield, Jeet Heer i Kent Worcester (University Press iz Mississippija)

Bolji dizajn
The Art of Rube Goldberg, dizajner Chad W. Beckerman (Abrams ComicArts)
Beta testiranje apokalipse, dizajnirao Tom Kaczynski (Fantagraphics)
Genij, ilustrirano: Život i umjetnost Alexa Totha, dizajner Dean Mullaney (LOAC / IDW)
Veliki rat: 1. jula 1916: Prvi dan bitke na Sommi: Panorama, Joe Sacco, dizajner Chin-Yee Lai (Norton)
Mali Tommy Lost, knjiga 1, dizajner Cole Closser (Koyama)


Sadržaj članka pridržava se naših principa urednička etika. Da biste prijavili grešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji komentarišete

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obavezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostuje Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.