Dobitnici Eisner nagrada za 2013. godinu

Eisner
Nagrade Eisner ili Will Eisner Comic Book Industry Awards najveća su počast u industriji stripa za kreativna dostignuća na terenu u Sjedinjenim Državama. Zove se a počast autoru Wilu Eisneru, koji je bio redovni učesnik ceremonije do svoje smrti 2005. godine.

Nominacije u svakoj kategoriji predlaže grupa od pet članova, a zatim o njima glasaju profesionalci stripa. Pobjednici se otkrivaju tokom Međunarodne konvencije stripa u San Diegu u Kaliforniji, najvažnije u sektoru u Sjedinjenim Državama, gdje se održava svečana dodjela nagrada. Eisnerove nagrade često se smatraju ekvivalentom Oscari u industriji stripa.

Ove godine postoje četiri vlastita imena za ove nagrade, susret s velikim djelom Davida Aje za Oko Sokola, sjajnog Juanjoa Guarnida za Blacksad i neizostavnog Brandona Grahama za reizdanje King Cityja i Briana Vaugana za veličanstveni scenarij Sage,

Ispod su nominacije za svaki predmet i pobjednik podebljanim slovima, s dva istaknuta u svakom polju ako je neuspjeh bio izjednačen:

NAJBOLJA KRATKA PRIČA

"Ptičji pjev razbija mir", Jeffa Wilsona i Teda Maya, ozljeda br. 4 (Ted May / alternativa)
"Elmview", Jon McNaught, u Dockwoodu (Nobrow)
"Mjesec 1969: Istinita priča o lansiranju mjeseca 1969", Michaela Kuppermana, u Tales Designed to Thrizzle # 8 (Fantagraphics)
"Moving Forward", od drewscape, u Monsters, Miracles, & Mayonnaise (Epigram Books)
"Rainbow Moment", Lilli Carré, u Glavama ili repovima (Fantagraphics)

NAJBOLJE JEDNOSTAVNO IZDANJE

Izguba br. 4: „Modno izdanje“, Michael DeForge (Koyama Press)
Mire, autor Becky Cloonan (u samoizdaji)
Pape Hats # 3, Ethan Rilly (AdHouse Books)
Post York # 1, Jamesa Rombergera i Crosbyja (Necivilizirane knjige)
Tales Designed to Thrizzle # 8, Michael Kupperman (Fantagraphics)

NAJBOLJA SERIJA (NASTAVAK)

Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Projekti na Manhattanu, Jonathan Hickman i Nick Pitarra (Slika)
Prophet, Brandon Graham i Simon Roy (Slika)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

NAJBOLJA NOVA SERIJA

Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Bandette, Paul Tobin i Colleen Coover (Monkeybrain)
Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

NAJBOLJA OBJAVA PRVI ČITATELJI (DO 7 GODINA)

Dječji miš za predsjednika, Jennifer L. Holm i Matthew Holm (Random House)
Benny i Penny u emisiji Lights Out, Geoffrey Hayes (Toon Books / Candlewick)
Kitty & Dino, Sara Richard (Yen Press / Hachette)
Maya pravi nered, autor Rutu Modan (Toon Books / Candlewick)
Zig i Wikki u kravi, Nađa Spiegelman i Trade Loeffler (Toon Books / Candlewick)

NAJBOLJA OBJAVA ZA DJECU (STARA 8-12 GODINA)

Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Knjiga amajlija 5: Princ vilenjaka, Kazu Kibuishi (školski)
Krava: Dječak i njegov konj, Nate Cosby i Chris Eliopoulos (Archaia)
Croganova odanost, Chris Schweizer (Oni)
Hilda i ponoćni div, Luke Pearson (Nobrow)
Put do Oza, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)

NAJBOLJA OBJAVA ZA MLADE (STARA 13-18 GODINA)

Vrijeme avanture: Marceline and the Scream Queens, Meredith Gran (kaboom!)
Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Ichiro, Ryan Inzana (Houghton Mifflin)
Spera, vol. 1, Josh Tierney i dr. (Archaia)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

NAJBOLJA HUMOR POST

Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
BBXX: Baby Blues Decades 1 i 2, Jerry Scott i Rick Kirkman (Andrews McMeel)
Darth Vader i sin, Jeffrey Brown (kronika)
Goli crtači, urednik Gary Groth (Fantagraphics)

NAJBOLJI DIGITALNI STRIP

Ant Comic, Michael DeForge (http://kingtrash.com/ants/index.html)
Bandette, Paul Tobin i Colleen Coover (http://www.comixology.com/Bandette/comics-series/8519)
Sve će naštetiti, Farel Dalrymple (http://studygroupcomics.com/main/it-will-all-hurt-by-farel-dalrymple/)
Naš krvavi krov, Ryan Andrews (http://www.ryan-a.com/comics/roof.htm)
Oyster War, Ben Towle (http://oysterwar.com/)

NAJBOLJA ANTOLOGIJA

Dark Horse Presents, urednik Mike Richardson (Dark Horse)
Nema ravnih linija: Četiri decenije Queer stripova, urednik Justin Hall (Fantagraphics)
Nobrow # 7: Hrabri novi svijet, urednici Alex Spiro i Sam Arthur (Nobrow)
2000 AD, uredio Matt Smith (pobuna)
Gde je mrtva nula?, Uredio Jeff Ranjo (Gde je mrtva nula?)

NAJBOLJI RAD ZASNOVAN NA REALNOSTI (Kravata)

Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Porodica Carter: Ne zaboravi ovu pjesmu, Frank M. Young i David Lasky (Abrams ComicArts)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Beskonačno čekanje i druge priče, Julia Wertz (Koyama Press)
Marbles: Mania, Depression, Michelangelo & Me, Ellen Forney (Gotham Books)
Nikad nećete saznati, Knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

NAJBOLJI GRAFIČKI ALBUM

Building Stories, Chris Ware (Pantheon)
Goliath, Tom Gauld (Crtano i tromjesečno)
Košnica, Charlesa Burnsa (Panteon)
Unterzakhn, Leela Corman (Schocken)
Nikad nećete saznati, Knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

NAJBOLJA PRILAGODBA STRIPU

Chico i Rita, Fernando Trueba i Javier Mariscal (Self Made Hero)
Homerova odiseja, adaptacija Seymour Chwast (Bloomsbury)
Richard Stark's Parker: Rezultat, adaptacija Darwyn Cooke (IDW)
Put do Oza, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

NAJBOLJI REPRINT GRAFIČKI ALBUM

Cruisin 'with the Hound, Španija (Fantagraphics)
Ed the Happy Clown, Chester Brown (nacrtano i tromjesečnik)
Sve zajedno: Sakupljene priče, Sammy Harkham (PictureBox)
Glave ili repovi, Lilli Carré (Fantagraphics)
King City, Brandon Graham (TokyoPop / Slika)
Mornar Twain, ili Sirena u Hudsonu, Mark Siegel (prva druga)

NAJBOLJA KOLEKCIJA (TRAKE)

Aleks Rejmondov Flash Gordon i džungla Jim, vol. 2, uredio Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Mister Twee Deedle: Sjajni rođak Raggedy Ann, Johnny Gruelle, urednik Rick Marschall (Fantagraphics)
Percy Crosby's Skippy, vol. 1, uredili Jared Gardner i Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, Walt Kelly, urednici Carolyn Kelly i Kim Thompson (Fantagraphics)
Laki kapetan Roya Cranea: Kompletne trake nedjeljnih novina, vol. 3, uredio Rick Norwood (Fantagraphics)

NAJBOLJA ZBIRKA (KNJIGE)

Zločin se ne plaća Arhiva, uredili Philip Simon i Kitchen, Lind & Associates (Dark Horse)
Daredevil Born ponovo rođen: umjetničko izdanje Davida Mazzucchellija, urednik Scott Dunbier (IDW)
Priče EC-a Wallya Wooda: Izdanje umjetnika, urednik Scott Dunbier (IDW)
Ujak Scrooge Walta Disneya: Samo siromašni starac, Carl Barks, urednik Gary Groth (Fantagraphics)
Young Romance: The Best of Simon & Kirby's Romance Comics, urednik Michel Gagné (Fantagraphics)

NAJBOLJE IZDANJE MEĐUNARODNOG MATERIJALA

Abelard, Régis Hautiere i Renaud Dillies (NBM)
Athos u Americi, Jason (Fantagraphics)
Blacksad: Tihi pakao, Juan Diaz Canales i Juanjo Guarnido (Tamni konj)
The Making of, Brecht Evens (Crtano i tromjesečno)
Monsieur Jean: Teorija singlova, Philippe Dupuy i Charles Berberian (Humanoidi)
New York Mon Amour, Benjamin LeGrand, Dominique Grange i Jacques Tardi (Fantagraphics)

NAJBOLJE IZDANJE AZIJSKOG MATERIJALA

Barbara, Osamu Tezuka (Digitalna manga)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Naoki Urasawa's XX Century Boys, Naoki Urasawa (VIZ Media)
Nonnonba, autor Shigeru Mizuki (crtano i tromjesečno)
Thermae Romae, Mari Yamazaki (Yen Press / Hachette)

NAJBOLJI PISAC

Ed Brubaker, Fatale (Slika)
Matt Fraction, Hawkeye (Marvel); Casanova: Avaritia (Marvelova ikona)
Brandon Graham, Više bojnih glava, Prorok (Slika)
Jonathan Hickman, The Manhattan Projects (slika)
Brian K. Vaughan, Saga (Slika)
Frank M. Young, porodica Carter (Abrams ComicArts)

NAJBOLJI UMJETNIK

Charles Burns, Košnica (Panteon)
Gilbert Hernandez, Ljubav i nove rakete, vol. 5 (fantastika)
Jaime Hernandez, Ljubav i rakete nove priče, vol. 5 (fantastika)
Luke Pearson, Hilda i ponoćni div, sve što nam nedostaje (Nobrow)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

NAJBOLJA “OLOVKA” (LADICA)
(Kravata)

David Aja, Sokolov (Marvel)
Becky Cloonan, Conan Barbarian (Tamni konj); Mire (samoizdanje)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Sean Phillips, Fatale (Slika)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip Stripovi / Gornja polica)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Raketaš: Teret propasti (IDW)

NAJBOLJI MULTIMEDIJSKI UMJETNIK

Brecht Evens, stvaranje (crtano i tromjesečno)
Juanjo Guarnido, Blacksad (Tamni konj)
Teddy Kristiansen, Crveni dnevnik / RE [a] D dnevnik (ČOVJEK AKCIJE / Slika)
Lorenzo Mattotti, Pucketanje mraza (fantagrafija)
Katsuya Terada, Kralj majmuna vol. 2 (tamni konj)

NAJBOLJI UMJETNIK

David Aja, Sokolov (Marvel)
Brandon Graham, King City, Više bojnih glava, Slonovi # 43 (slika)
Sean Phillips, Fatale (Slika)
Yuko Shimizu, Nepisani (Vertigo / DC)
J, H. Williams III, Batwoman (DC)

NAJBOLJA "BOJA"

Charles Burns, Košnica (Panteon)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Brandon Graham, Više bojnih glava (Slika)
Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (slika); BPRD, Conan barbarin, Hellboy u paklu, jastog Johnson, masivni (mračni konj)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

NAJBOLJE “PISMO”

Paul Grist, Mudman (Slika)
Troy Little, angora Salvet 2: Žetva osvete (IDW)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip Stripovi / Gornja polica)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

NAJBOLJI NOVINARSKI STRIP

Alter Ego, urednik Roy Thomas (TwoMorrows)
ComicsAlliance, uredili Joe Hughes, Caleb Goellner i Andy Khouri (http://comicsalliance.com/)
The Comics Reporter, urednik Tom Spurgeon (http://www.comicsreporter.com/)
Robot Six, producent Comic Book Resources (http://robot6.comicbookresources.com/)
tcj.com, uredili Timothy Hodler i Dan Nadel (Fantagraphics) (http://www.tcj.com/)

NAJBOLJA STRANICA

Umjetnost Daniela Clowesa: moderni crtač, urednik Alvin Buenaventura (Abrams ComicArts)
Marie Severin: Vesela ljubavnica stripa, Dewey Cassell (TwoMorrows)
Marvel Comics: Neispričana priča, Sean Howe (HarperCollins)
Ovladavanje stripom, Jessica Abel i Matt Madden (prva druga)
Tim Cul De Sac: Crtači crtaju liniju kod Parkinsona, urednik Chris Sparks (Andrews McMeel)
Stolarija: Wallace Wood 1927–1981, priredio Frédéric Manzano (CasalSolleric / IDW)

NAJBOLJI OBRAZOVNI POSAO

Autobiografski strip: životno pisanje u slikama, Elisabeth El Refaie (University Press iz Mississippija)
Stripovi protiv umjetnosti, Bart Beaty (Press of University of Toronto)
Crockett Johnson & Ruth Krauss: Kako je nevjerovatno par pronašao ljubav, izbjegao FBI i Transformirao dječju književnost, Philip Nel (University Press iz Mississippija)
Lynda Barry: Djevojštvo kroz ogledalo, Susan E. Kirtley (University Press iz Mississippija)
Poetika Slumberlanda: animirani duhovi i životinjski duh, Scott Bukatman (University of California Press)

NAJBOLJI DIZAJN PUBLIKACIJE

Building Stories, dizajnirao Chris Ware (Pantheon)
Dal Tokyo, dizajnirali Gary Panter i Family Sohn (Fantagraphics)
Daredevil Born ponovo rođen: Davidov Mazzucchelli: Izdanje umjetnika, dizajner Randy Dahlk (IDW)
Mister Twee Deedle: Sjajni rođak Raggedy Ann, dizajnirao Tony Ong (Fantagraphics)
Wizzywig, dizajnirali Ed Piskor i Chris Ross (gornja polica)

Više informacija - Battle Royale


Sadržaj članka pridržava se naših principa urednička etika. Da biste prijavili grešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji komentarišete

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obavezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostuje Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.