Nominirani za nagradu Eisner za 2013. godinu

Nominirani za Eisnera za 2013. godinu

Pa, dok je mamurluk Sajma stripova u Barseloni i dalje lebdio nad glavama onih koji su imali dovoljno sreće da prisustvuju, otkrili smo da su sinoć objavljene nominacije za više nego prestižne Eisner Awards. Kao i uvijek, ovdje analiziramo prisustvo vlastitog među nominirani, nadajući se da je sljedeći korak objavljivanje da su nagrađeni kao i prošle godine Marcos Martín i Akira Stripovi. U ovom slučaju stvar je koncentrirana u dvije točke: David aja y Slika rezerviranog mjesta Juanjo Guarnido.

Prva monopolizira četiri nominacije ni manje ni više: Najbolji crtač, Najbolji umjetnik naslovnice i za dio koji ga se dotakne (zajedno s Matt Fraction i kompanija) Najbolja serija i Najbolja nova serija za Hawkeye. Drugi ima dva: Najboljeg umjetnika plastike / multimedije i zajedno sa Juan Diaz Canales nominovan za najbolje američko izdanje stranog materijala za Blacksad: Tihi pakao (tj. pakao, tišina).

Pojavljuju se i kao nominovani Fernando Trueba y Javier Marshal bolja adaptacija drugog medija, autor Chico i Rita (ovdje priredio Sins Entido). Bilo bi potrebno pitati Truebu da li i nakon ove nominacije nastavi razmišljati isto o komičnim adaptacijama na velikom platnu.

Jedan klik na Nastavite čitati pronaći ćete čitav ogroman popis po kategorijama.

Najbolja kratka priča
"Ptičji pjev razbija mir", Jeffa Wilsona i Teda Maya, u Injury # 4 (Ted May / Alternative)
Jon McNaught's “Elmview” u Dockwoodu (Nobrow)
"Mjesec 1969: Istinita priča o lansiranju Mjeseca 1969", Michaela Kuppermana, u Tales Designed to Thrizzle # 8 (Fantagraphics)
"Moving Forward", autor drewscape, u Monsters, Miracles, & Mayonnaise (Epigram Press)
“Rainbow Moment”, Lilli Carré, u Glavama ili repovima (Fantagraphics)

Najbolji pojedinačni broj
Izguba br. 4: „Modno pitanje“, Michael DeForge (Koyama Press)
Mire, Becky Cloonan (u samoizdaji)
Pape Hats # 3, Ethan Rilly (AdHouse Books)
Post York # 1, Jamesa Rombergera i Crosbyja (Necivilizirane knjige)
Tales Designed to Thrizzle # 8, Michael Kupperman (Fantagraphics)

Najbolja serija
Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Projekti na Manhattanu, Jonathan Hickman i Nick Pitarra (Slika)
Prophet, Brandon Graham i Simon Roy (Slika)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

Najbolja nova serija
Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Bandette, Paul Tobin i Colleen Coover (Monkeybrain)
Fatale, Ed Brubaker i Sean Phillips (Slika)
Hawkeye, Matt Fraction i David Aja (Marvel)
Saga, Brian K. Vaughan i Fiona Staples (Slika)

Najbolja dječja publikacija (do 7 godina)
Dječji miš za predsjednika, Jennifer L. Holm i Matthew Holm (Random House)
Benny i Penny u svjetlima van, Geoffrey Hays (Toon Books / Candlewick)
Kitty & Dino, Sara Richard (Yen Press / Hachette)
Maya pravi nered, autor Rutu Modan (Toon Books / Candlewick)
Zig i Wikki u kravi, Nađa Spiegelman i Trade Loeffler (Toon Books / Candlewick)

Najbolja publikacija za mlade (između 8 i 12 godina)
Adventure Time, Ryan North, Shelli Paroline i Braden Lamb (kaboom!)
Knjiga amajlija 5: Princ vilenjaka, Kazu Kibuishi (školski)
Krava: Dječak i njegov konj, Nate Cosby i Chris Eliopoulos (Archaia)
Croganova odanost, Chris Schweizer (Oni)
Hilda i ponoćni div, Luke Pearson (Nobrow)
Put do Oza, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)

Najbolja publikacija za tinejdžere (13-17 godina)
Vrijeme avanture: Marceline and the Scream Queens, Meredith Gran (kaboom!)
Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Ichiro, Ryan Inzana (Houghton Mifflin)
Spera, vol. 1 Josha Tierneya i dr. (Archaia)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

Najbolja humoristična publikacija
Adventure Time, Ryan North, Shelli Parolineby Braden Lamb (kaboom!)
BBXX: Baby Blues Decades 1 i 2, Jerry Scott i Rick Kirkman (Andrews McMeel)
Darth Vader i sin, Jeffrey Brown (kronika)
Goli crtači, urednik Gary Groth (Fantagraphics)

Najbolji digitalni strip
ant comicMichael DeForge
BandettePaul Tobin i Colleen Coover
Sve će naštetitiFarel Dalrymple
Naš krvavi krov- Ryan Andrews
Rat ostrige, Ben Towle

Najbolja antologija
Dark Horse Presents, urednik Mike Richardson (Dark Horse)
Nema ravnih linija: Četiri decenije Queer stripova, urednik Justin Hall (Fantagraphics)
Nobrow # 7: Hrabri novi svijet, urednici Alex Spiro i Sam Arthur (Nobrow)
2000 AD, uredio Matt Smith (pobuna)
Gde je mrtva nula?, Uredio Jeff Ranjo (Gde je mrtva nula?)

Najbolji rad zasnovan na stvarnosti
Annie Sullivan i suđenja Helen Keller, Joseph Lambert (Centar za studije crtanih filmova / Disney Hyperion)
Porodica Carter: Ne zaboravi ovu pjesmu, Frank M. Young i David Lasky (Abrams ComicArts)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Beskonačno čekanje i druge priče, Julia Wertz (Koyama Press)
Marbles: Mania, Depression, Michelangelo & Me, Ellen Forney (Gotham Books)
Nikad nećete saznati, Knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

Najbolji grafički roman
Priče o novogradnji Chrisa Warea (Panteon)
Goliath, Tom Gauld (Crtano i tromjesečno)
Košnica, Charles Burns (Panteon)
Unterzakhn, Leela Corman (Schocken)
Nikad nećete saznati, Knjiga 3: Vojničko srce, C. Tyler (Fantagraphics)

Bolja adaptacija iz drugog medija
Chico i Rita, Fernando Trueba i Javier Mariscal (Self Made Hero)
Homerova odiseja, adaptacija Seymour Chwast (Bloomsbury)
Richard Stark's Parker: Rezultat, adaptacija Darwyn Cooke (IDW)
Put do Oza, L. Frank Baum, adaptacija Eric Shanower i Skottie Young (Marvel)
Nabor u vremenu, Madeleine L'Engle, adaptacija Hope Larson (FSG)

Najbolji grafički roman (ponovno izdanje)
Cruisin 'with the Hound, Španija (Fantagraphics)
Ed the Happy Clown, Chester Brown (nacrtano i tromjesečno)
Sve zajedno: Sakupljene priče, Sammy Harkham (PictureBox)
Glave ili repovi, Lilli Carré (Fantagraphics)
King City, Brandon Graham (TokyoPop / Slika)
Mornar Twain, ili Sirena u Hudsonu, Mark Siegel (prva druga)

Najbolji projekat izdavanja novina
Aleks Rejmondov Flash Gordon i džungla Jim, vol. 2, uredio Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Mister Twee Deedle: Sjajni rođak Raggedy Ann, Johnny Gruelle, urednik Rick Marschall (Fantagraphics)
Percy Crosby's Skippy, vol. 1, uredili Jared Gardner i Dean Mullaney (IDW / Biblioteka američkog stripa)
Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, Walt Kelly, urednici Carolyn Kelly i Kim Thompson (Fantagraphics)
Laki kapetan Roya Cranea: Kompletne trake nedjeljnih novina, vol. 3, uredio Rick Norwood (Fantagraphics)

Najbolji projekat reizdavanja stripa
Zločin se ne plaća Arhiva, uredili Philip Simon i Kitchen, Lind & Associates (Dark Horse)
Daredevil Born ponovo rođen: umjetničko izdanje Davida Mazzucchellija, urednik Scott Dunbier (IDW)
Priče EC-a Wallya Wooda: Izdanje umjetnika, urednik Scott Dunbier (IDW)
Ujak Scrooge Walta Disneya: Samo siromašni starac, Carla Barksa, urednik Gary Groth (Fantagraphics)
Young Romance: The Best of Simon & Kirby's Romance Comics, urednik Michel Gagné (Fantagraphics)

Najbolje američko izdanje stranog materijala
Abelard, Régis Hautiere i Renaud Dillies (NBM)
Athos u Americi, Jason (Fantagraphics)
Blacksad: Tihi pakao, Juan Diaz Canales i Juanjo Guarnido (Tamni konj)
The Making of, Brecht Evens (Crtano i tromjesečno)
Monsieur Jean: Teorija singlova, Philippe Dupuy i Charles Berberian (Humanoidi)
New York Mon Amour, Benjamin LeGrand, Dominique Grange i Jacques Tardi (Fantagraphics)

Najbolje američko izdanje stranog materijala (Azija)
Barbara, Osamu Tezuka (Digitalna manga)
Kineski život, Li Kunwu i P. Ôtié (Self Made Hero)
Naoki Urasawa's XX Century Boys, Naoki Urasawa (VIZ Media)
Nonnonba, autor Shigeru Mizuki (crtano i tromjesečno)
Thermae Romae, Mari Yamazaki (Yen Press / Hachette)

Najbolji scenarist
Ed Brubaker, Fatale (Slika)
Matt Fraction, Hawkeye (Marvel); Casanova: Avaritia (Marvelova ikona)
Brandon Graham, Više bojnih glava, Prorok (Slika)
Jonathan Hickman, The Manhattan Projects (slika)
Brian K. Vaughan, Saga (Slika)
Frank M. Young, porodica Carter (Abrams ComicArts)

Najbolji puni autor
Charles Burns, Košnica (Panteon)
Gilbert Hernandez, Ljubav i nove rakete, vol. 5 (fantastika)
Jaime Hernandez, Ljubav i rakete nove priče, vol. 5 (fantastika)
Luke Pearson, Hilda i ponoćni div, sve što nam nedostaje (Nobrow)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

Najbolji crtač / crtač
David Aja, Sokolov (Marvel)
Becky Cloonan, Conan Barbarian (Tamni konj); The Muse (samoizdanje)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Sean Phillips, Fatale (Slika)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip Stripovi / Gornja polica)
Chris Samnee, Daredevil (Marvel); Raketaš: Teret propasti (IDW)

Najbolji umjetnik plastike / multimedije
Brecht Evens, stvaranje (crtano i tromjesečno)
Juanjo Guarnido, Blacksad (Tamni konj)
Teddy Kristiansen, Crveni dnevnik / RE [a] D dnevnik (ČOVJEK AKCIJE / Slika)
Lorenzo Mattotti, Pucketanje mraza (fantagrafija)
Katsuya Terada, Kralj majmuna vol. 2 (tamni konj)

Najbolji umjetnik naslovnice
David Aja, Sokolov (Marvel)
Brandon Graham, King City, Više bojnih glava, Slonovi # 43 (slika)
Sean Phillips, Fatale (Slika)
Yuko Shimizu, Nepisani (Vertigo / DC)
J, H. Williams III, Batwoman (DC)

Najbolji kolorist
Charles Burns, Košnica (Panteon)
Colleen Coover, Bandette (Monkeybrain)
Brandon Graham, Više bojnih glava (Slika)
Dave Stewart, Batwoman (DC); Fatale (slika); BPRD, Conan barbarin, Hellboy u paklu, jastog Johnson, masivni (mračni konj)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

Najbolji proizvođač znakova
Paul Grist, Mudman (Slika)
Troy Little, angora Salvet 2: Žetva osvete (IDW)
Joseph Remnant, Cleveland Harveyja Pekara (Zip Stripovi / Gornja polica)
C. Tyler, Nikad nećete saznati, knjiga 3: Vojničko srce (fantagrafija)
Chris Ware, Priče o gradnji (Panteon)

Najbolja novinarska publikacija o stripu
Alter Ego, urednik Roy Thomas (TwoMorrows)
ComicsAlliance, Joe Hughes, Caleb Goellner i Andy Khouri
Comics Reporter, Tom Spurgeon
Robot 6, u produkciji Comic Book Resources
tcj.com, Timothy Hodler i Dan Nadel (Fantagraphics)

Najbolji strip
Umjetnost Daniela Clowesa: moderni crtač, urednik Alvin Buenaventura (Abrams ComicArts)
Marie Severin: Vesela ljubavnica stripa, Dewey Cassell (TwoMorrows)
Marvel Comics: Neispričana priča, Sean Howe (HarperCollins)
Ovladavanje stripom, Jessica Abel i Matt Madden (prva druga)
Tim Cul De Sac: Crtači crtaju liniju kod Parkinsona, urednik Chris Sparks (Andrews McMeel)
Stolarija: Wallace Wood 1927–1981, priredio Frédéric Manzano (CasalSolleric / IDW)

Najbolji didaktički / akademski rad
Autobiografski strip: životno pisanje u slikama, Elisabeth El Refaie (University Press iz Mississippija)
Stripovi protiv umjetnosti, Bart Beaty (Press of University of Toronto)
Crockett Johnson i Ruth Krauss: Kako je nevjerovatno par pronašao ljubav, izbjegao FBI i transformirao dječju književnost, autor Philip Nel (University Press iz Mississippija)
Lynda Barry: Djevojštvo kroz ogledalo, Susan E. Kirtley (University Press iz Mississippija)
Poetika Slumberlanda, Scott Bukatman (University of California Press)

Bolji dizajn
Building Stories, dizajnirao Chris Ware (Pantheon)
Dal Tokyo, dizajnirali Gary Panter i Family Sohn (Fantagraphics)
Daredevil Born ponovo rođen: Davidov Mazzucchelli: Izdanje umjetnika, dizajner Randy Dahlk (IDW)
Mister Twee Deedle: Vedri rođak Raggedy Ann, dizajnirao Tony Ong (Fantagraphics)
Wizzywig, dizajnirali Ed Piskor i Chris Ross (gornja polica)

Više informacija - Marcos Martín i Akira Comics uzimaju Eisnera

Izvor - stripovi

Najbolje američko izdanje stranog materijala


Sadržaj članka pridržava se naših principa urednička etika. Da biste prijavili grešku, kliknite ovdje.

Budite prvi koji komentarišete

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

*

*

  1. Za podatke odgovoran: Miguel Ángel Gatón
  2. Svrha podataka: Kontrola neželjene pošte, upravljanje komentarima.
  3. Legitimacija: Vaš pristanak
  4. Komunikacija podataka: Podaci se neće dostavljati trećim stranama, osim po zakonskoj obavezi.
  5. Pohrana podataka: Baza podataka koju hostuje Occentus Networks (EU)
  6. Prava: U bilo kojem trenutku možete ograničiti, oporaviti i izbrisati svoje podatke.